(MTI) - A tárlaton közel félszáz kézi technikával, természetes anyagból készült ajándéktárgy látható. A pályamunkák - hímzések, csipkék, szőttesek, fafaragások, fazekas termékek, agyagedények - a kézművesség szinte minden ágát reprezentálják. Valamennyi alkotásban közös, hogy tükrözi a Muravidék, Zala vagy Vas megye kulturális értékeit, hagyományait, ami pályázati feltétel volt; a helyi örökséget megőrizve és azt valamilyen formában továbbfejlesztve kellett turisztikai és promóciós céloknak is megfelelő ajándéktárgyakat készítni.
A szervezők nem titkolt célja az volt, hogy az igényesen elkészített pályamunkákkal reprezentálni tudják a tájegységet, és olyan sokszorosítható kézműves termékek készüljenek, amelyeket a turisták akár emlékként, akár ajándékként magukkal vihetnek.
A jeligés alkotások közül öttagú zsűri választotta ki a négy "legjobb", termékdíjas pályaművet. A mézeskalácssütő szett például, amelyet Bogdán Klára fazekas készített, tökéletesen megfelel ajándéktárgynak. A tulipán motívummal díszített dobozba belefér a kerámiafogóval készült kicsi sodrófa és az agyagból készült mézeskalács-kiszúró forma is. Díjnyertes alkotás lett a gúlát formázó, bőr és gyöngy kombinációjával készült csuklópánt is. Nagy Béla és Nagy Katalin zalaegerszegi alkotó közös munkája mai darab, amelyen mégis megtalálható a népi ihletés.
Termékdíjat kapott Hácskó Imréné hetési mintákkal, színekkel készített könyvborítója és Paragi Ágnes zalai motívumokkal díszített hímzett képe is. A hímzett terítő, díszpárna elkészítéséhez rengeteg munka, idő szükséges, ezért elég borsos áron lehet csak hozzájutni, így az emberek inkább csak ünnepi alkalmakra használják. A hímzett kép viszont megfizethető, ha ajándékként valaki hazai kézimunkát választ. A termékdíjas ajándéktárgyakat sokszorosítani is lehet, bármelyikből egy hónapon belül akár 20 darabot is biztonsággal elő lehet állítani.
A termékdíjas alkotások minden feltételnek megfeleltek, de a magyar pályaművek nagy részénél "hiányzott a professzionális csomagolás, ami ugyancsak küldetése volt a pályázatnak" - tolmácsolta a zsűri bírálatát Dala Hajnalka projekt-koordinátor. A szlovének "erősek a csomagolásban", a papír változatos felhasználásával nagyon szép csomagolásokat készítettek. A magyar alkotók nagy része azonban még mindig ragaszkodik a celofánhoz, ami ugyan hamar lebomlik a környezetben, "csak hát nem igazán esztétikus" - jegyezte meg.
A Zala Megyei Népművészeti Egyesület és a Zala Megyei Közművelődési Intézmény közös pályázata a Szlovénia-Magyarország határon átnyúló 2007-2013 közötti program keretében, a Kézműves Akadémia projekt részeként valósult meg.