Néptánc oktató film készül a Bihariban

Zene

 
A Bihari János Táncegyüttesben a tervszerű utánpótlás-nevelés az 1990-es évek elején kezdődött. Iskolarendszerben 1995 óta dolgoznak, kezdetben az Elő-tér Művészeti Iskolának volt kihelyezett tagozata, önállóan, mint a Bihari János Művészeti Iskola 2000. augusztus 28. óta működik. Tíz osztályban, öt korcsoportban 6 éves kortól folyik az oktatói munka, a magyar néptánc alapjainak elsajátítása.
 
A projekt részeként Budapest VII. kerületében a Baross Gábor Általános Iskolában, az Erzsébetvárosi Kéttannyelvű Általános Iskola két székhelyén és a Bóbita óvodában, valamint a szentendrei Izbégi Általános Iskolában indítottak néptánc szakkört, ahol képzett oktatók tanítják kultúránkat az érdeklődő gyerekeknek. A néptánc oktatás mellett elméleti órákon jeles napjainkról, szokásainkról, viseleteinkről, s zenénkről is ismereteket szerezhetnek a szakkör látogatói. A programban résztvevő iskolák pedagógusai számára módszertani gyakorlati oktatás folyik félévente 4 alkalommal, hogy a későbbiekben könnyebben tudják tovább vinni a néptánc szakkört.
 
A projekt keretében a táncok tanításáról videó filmek készülnek, melyek júniusban felkerülnek a projekt önálló honlapjára (www.folkpart.hu). Az itt megtalálható felvételek bárki számára elérhetők lesznek, segédanyagként használhatók pedagógusok, néptánc oktatók számára. A sorozat olyan pedagógusoknak szól, akik többet szeretnének megtudni a Kárpát-medence táncairól, illetve azok oktatásának tematikájáról. Az órákat elismert néptánc pedagógusok (Appelshoffer János, Végső Miklós, Lengyel Szabolcs) tartják, élő zenei kísérettel. Az oktató DVD-k módszertani anyagokból és óravázlatokból állnak. A módszertani anyagok 45 percesek és többek között a rábaközi, sárközi, dél-alföldi, szatmári, szilágysági, mezőségi, széki néptáncok rejtelmeibe vezetnek be minket.