Népünk genetikai családfáját ingyen is megismerhetjük a hétvégén

Zene

(MTI) - A megyeszékhelyen a Rippl-Rónai Múzeumban mindkét napon ingyenesek lesznek a természettudományi, a régészeti és néprajzi témájú állandó kiállítások, amelyek a megyei természeti örökségét, a honfoglalás korának megyei vonatkozásait mutatják be, illetve ízelítőt adnak Somogy néprajzából.
   
Ugyancsak ingyenesen látogatható a múzeumban a szeptemberben nyílt két időszaki tárlat: a pécsi Porcelán Manufaktúra Zsolnay Remekművek és a Népünk genetikai családfája című kiállítás. Szombaton játszóház is várja a gyerekeket, vasárnap pedig lakodalmi népszokásokból láthatnak bemutatót az érdeklődők.
   
A szennai skanzen temploma

A Kaposvárhoz közeli Szennán, a szabadtéri néprajzi gyűjtemény templomáról és annak különleges, festett díszítéséről hallhatnak részletes tájékoztatást a látogatók, Gadányban egy XIII. században épült római katolikus templomot, Segesden egy XVIII. századi kápolnát, valamint a segesdi várdombon a XIII. század végén épült Szent László tiszteletére szentelt római katolikus plébániatemplomot nézhetik meg a látogatók, akik szombaton és vasárnap - 11 és 15 órakor - a templomtól a kolostorig egy 20 perces, tájékoztatással egybekötött sétára is indulhatnak. Alsóbogáton szombaton és vasárnap a XIX. század elején épült, jelenleg felújítás alatt álló Festetics-Inkey-kastély ősfákban gazdag parkjában az épületről és az egykori tulajdonosokról hallhatnak érdekes információkat az érdeklődők egy rendhagyó séta keretében.

   
Vésén szombaton, Kéthelyen vasárnap tájsétákat tartanak. A játékos vetélkedők keretében a résztvevők végigjárják a falu nevezetes épületeit, így Vésén a névadó Véssey-kúriát, a tájházat, az évente megrendezendő országos kovácstalálkozónak helyet adó kovácsmúzeumot, a helytörténeti gyűjteményt, míg Kéthelyen a falu történetéről, az Öregbaglas pincészetben a balatoni borokról tudhatnak meg részleteket, a Tulipán tanyán pedig a patkószögelés és az ostorcsattogtatás tudományával ismerkedhetnek meg a résztvevők.
   
Vörsön a Talpas házban a Kis-Balaton hagyományos használati eszközeivel, halászati szerszámokkal, a táj népi építészetével, Siófokon az 1912-ben épült, a Balaton nyári fővárosának jelképévé vált víztorony történetével, új funkcióival ismerkedhetnek meg a látogatók. Fonyódon mindkét nap délután egyórás sétára invitálják az érdeklődőket a panorámasétányon. A résztvevők a Természetvédelmi és Helytörténeti Gyűjtemény épületétől indulnak, amely jelenleg egy, a Balaton sokszínűségét bemutató kiállításnak is helyet ad.