Nógrád megyében mutatják be a kézművesség értékeit

Zene

 A kép illusztráció

(MTI) ? A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara 2001-ben indította útjára a programot, melyet azóta minden évben más megyében szerveznek meg ? mondta Tordai Péter, az NKIK elnöke. Kiemelte, hogy Nógrád megyében évszázados múltja van a kézművességnek, hiszen a mészégetéstől a kenderfeldolgozáson át sokféle mesterség telepedett meg a térségben, hagyománya lett egyebek mellett a fazekasságnak, a kosárfonásnak, a tojáspatkolásnak vagy az ékszerkészítésnek is.
 

Az NKIK a rendezvénysorozaton többféle programmal szeretne hozzájárulni a tradicionális magyar kézműves szakmák jelenének és múltjának bemutatásához, a kézműves szakma rangjának emeléséhez ? közölte az elnök.
 
A Magyar Kézműves Remek pályázat díjat nyert alkotásaiból pénteken nyílik kiállítás Salgótarjánban a Nógrádi Történeti Múzeumban. Bemutatkozik a négy legújabb nógrádi nyertes is: Bocsi Éva babakészítő népi iparművész, Fazekas Henriette dísztárgykészítő, Kanyó Alfonzné csuhéfonó, valamint a bokori sajtok készítője, a HIKSZ Kft.
 
Szombaton a Salgó Hotelben tartják a kézműipari konferenciát, majd a Kézműipari és Turisztikai Kollégium együttes ülését. A program kézműves kiállításokkal, vásárral és színpadi programokkal folytatódik Kazáron, ahol húsz Nógrád megyei kézművest ismerhetnek meg az érdeklődők.
 
A program résztvevői vasárnap ellátogathatnak a Tarjáni Borfesztiválra és a Nemzetközi Dixieland Fesztiválra, felkereshetik a somoskői várat, a Bányamúzeumot vagy az ipolytarnóci ősleleteket.