Norvég nap a Duna Televízióban

Zene

2009-ben ünnepeljük Knut Hamsun, a Nobel-díjas norvég író születésének 150. évfordulóját - szülőhazájában az idei évet emlékévvé nyilvánították a tiszteletére, és ez alkalomból avatták fel az első norvégiai Hamsun Központot is. A Duna Televízió stábja a nyughatatlan lelkű, csavargó természetű művész nyomába eredt, végigjárva életútja néhány főbb állomását. S hogy mit jelentett a híres írónak Észak és mit jelent ő ma a norvégoknak - mindez kiderül a Világkikötő norvég különkiadásából, a Knut Hamsun nyomában című filmből (20.30).
 
Hogyan marad fenn egy elszigetelt halászfalu Európa legészakibb tájain? Hány nyelvet beszélnek egy kétezres norvég településen? Mit keresett egy XVIII. századi magyar csillagász ott, ahol hónapokig tart az éjszaka? A titkokat felfedi a Vardo-világ a végeken című ismeretterjesztő film. (16.45 )
 
 
S hogy a Sarkkör felett maradjunk: a Norvégia két tételben (00.15) varázslatos tájakra kalauzol. A forgatócsoport ellátogatott a híresen szép Lofoten-szigetek halásztelepüléseire, és megnézte, hogyan tenyésztik a rénszarvast lappföldi rokonaink. A fővárosi élet forgatagáról az Oslo, a tenger városa című filmetűd tudósít (08.25), míg A világörökség kincsei sorozatban megismerkedhetünk a világ legrégebbi fennmaradt fatemplomával, a viking és keresztény hit találkozásakor épült urnesi dongatemplommal (08.40).
 
Mint tudjuk, a világon mindenütt vannak magyarok. Ám kevesen vannak olyanok, akik filmen rögzítették volna az 1956-os eseményeket. A Norvégiában élő Csák János operatőr egyike azoknak, akik lencsevégre kapták a forradalmat. Az Északon közismert filmes a Tekercsek vándortarisznyában - Találkozások Csák Jánossal című portréfilmben (14.40) mesélt forradalmi emlékeiről, munkái sorsáról, emigrációjáról. 
 
Magyar származású  norvégiai az a rendező is, aki egy család történetét próbálta megfejteni hatvan év után. Mónika kinyitott egy szekrényajtót és kiesett belőle egy fénykép, ami egy országhatárokon átnyúló, nagy szerelem titkát fedte fel (Örökké a tied - 15.55).  Az élet forgatókönyve Norvégiában sem más, mint mifelénk - legfeljebb nagyobb szerepet játszik benne a természet... Három huszonéves fiatal történetét meséli el a sok humorral átszőtt, csavaros esti játékfilm, a Szörnycsütörtök (21.25)
 
És hogy a klasszikus zene híveinek is jusson az északi örömökből: Erich Bergel vezényletével, Jandó Jenő előadásában hallható a nagy zeneszerző, E. H. Grieg egyik legtöbbet játszott műve, az A-moll zongoraverseny (15.10).
 
A norvég tematikus napon a kicsi nézőkről sem feledkezett meg a Duna Televízió: ezúttal kivételesen mesére kelhetnek a gyerekek (Norvég népmesék - 08.05.). A megszokott esti mesében pedig ellátogathatnak a trollok birodalmába, és találkozhatnak a furfangos Tyrihanssal, aki eszével nyerte el a királylány kezét (17.30).