Nyári népdalok őrzői

Zene

A DMK Józsai Közösségi Háza és a Józsai Segítő Szolgálat három évvel ezelőtt közösen hívta életre a fesztivált. A szervezők elsődleges célja a hagyományápolás, valamint az, hogy találkozási lehetőséget teremtsenek a Hajdú-Bihar megyében működő népdalköröknek, citera együtteseknek. Évről évre egyre több népdalkör és hangszeres együttes jelzi részvételi szándékát.

 
A summások és az aratók vándormunkások voltak, akik csoportokban mentek az uradalmi nagybirtokokra, hogy idénymunkát vállaljanak részesedésért, illetve vegyes bérezésért. Az aratók kifejezetten az aratásra, a summások a koratavasztól késő őszig tartó mezőgazdasági munkákra szerződtek.
 
A vándormunkások falvaikból magukkal vitték az öltözködési szokásokat, az erkölcsi normákat és a folklórt. Az aratók munka közben, de inkább a pihenők alatt és munkába menet énekeltek, meséket, mondákat, igaz történeteket, katonaélményeket meséltek.  
A summások a vasárnapi pihenőkön beszélgettek, meséltek, daloltak. A fiatalok meglátogatták a szomszédos summáscsapatot, ahol gyakorta előkerült a citera is. Idővel szokássá vált a délutáni táncos összejövetel, a cuháré.
 
Az idénymunkások életéről és érzelmeiről szóló summás- és aratódalok fiatal ?nóták?. Új típusú népdalok, de nem mindig új szülemények: sokuk régebbi, ismert szerelmi, katonadalok átköltése. (A hasonló életforma, hasonló élethelyzet miatt, vagy mert a katonaságot is megjárta egyik-másik vándormunkás, az ének felépítése ugyanaz, csak a szavak cserélődtek ki a dalban.)

Szakmai csoport véleményezi a produkciókat: Pásku György, a Törköly zenekar vezetője, Magyari Ágnes MEA AMI zenepedagógusa és Bíró Imre népzenész.

 
A résztvevők
1. Bujdosó Fanni és Ludnai Mátyás (citera és ének) - a MEA Alapfokú Művészetoktatási Intézmény növendékei
2. Józsai Népdalcsoport
3. Kapási Tamás szóló citera+ének (Balmazújváros)
4. Szalmakalap Citerazenekar (Hajdúnánás)
5. Csapókerti Pávakör (Debrecen)
6. Kadarcs Népzenei Együttes (Balmazújváros)
7. Árvácska Népdalkör (Polgár)
8. Nosztalgia Hagyományőrző Egyesület (Földes)
9. Füstifecskék citeracsoport (Balmazújváros)
10. Búzakalász Férfi Kórus (Porcsalma)
11. Molnár Zsanett szóló citera+ének (Balmazújváros)
12. Hajdúböszörményi Népzenei Együttes
13. Szabó Fanni szóló citera+ének (Balmazújváros)
14. Muskátli Népdalkör (Hajdúsámson)
15. Rózsaliliom citeracsoport (Balmazújváros)

16. Sári Lászlóné szóló ének (Debreceni Nyugdíjas Egyesület tagja)