(MTI) - A háromévenként meghirdetett pályázatra idén a korábbinál többen, 65-en neveztek összesen 262 alkotással. A zsűrizést követően 60 alkotó 177 munkája jutott tovább, és vált a kiállítás részévé. A pályázatra beérkezett anyag magas színvonalát mutatja, hogy a legrangosabb A kategóriába 71 mű került, amelyeket majd az őszi Országos Népművészeti Kiállításon is bemutatnak.
A szakmai zsűri Bánszky Pál művészettörténészből, Széll János etnográfusból és Mónus Béla fafaragó népi iparművészből állt. A pályázat fődíját, a Kapoli-díjat idén a vöröstói Szabó László Zoltán, a Népművészet Mestere nyerte el faberakásos, gondosan kivitelezett bútoraival.
Somogy megye 1957 óta ad helyet a faragók országos versenyének, amelyet kezdetben két-, egy ideje pedig háromévenként szerveznek meg. Hagyománnyá vált az is, hogy a legjobb alkotásokból a balatonlellei művelődési ház tárlatot rendez.
Az idén kiállított, augusztus 25-ig megtekinthető anyagban is jellemzően a népi faragóművesség szemléletmódja, stílusa és technikája jelenik meg, de tapasztalható újítani akaró törekvés is. A hagyományos magyar faragóművesség iránt jelentős külföldi érdeklődés tapasztalható a balatoni szezonban. A három évvel ezelőtti tárlatot több ezren látták, ami kiugrónak számít a lellei művelődési ház életében, ráadásul a látogatók mintegy fele külföldi, főleg német volt.
A bemutatott alkotások egy részét - a művészek megbízásától függően - a művelődési ház értékesítheti a rendezvény zárása után.