Országos fazekas és keramikus találkozó és fesztivál Zalaegerszegen

Zene

(MTI) - A fazekas-keramikus találkozó a szabadtéri múzeum legsikeresebb és egyik leglátogatottabb rendezvénye. Az elmúlt évben mintegy nyolcezer látogatója volt a programnak, és idén is ennyi vendégre számítunk - mondta Kostyál László megbízott múzeumigazgató. Mint elhangzott, bár Zala megye nem tartozik a híres keramikus központok közé, a fazekasságnak nagy hagyománya van, és a kiváló zalai agyagból mindig is sok és jó minőségű kerámia készült. A fazekasság nem annyira karakteres, mint a fazekas központokban, de az itt élő emberek kizárólag zalai kerámiát használtak.
    

A háromnapos rendezvény idején helyi és a Kárpát-medence különböző részeiről érkező fazekasok, keramikusok munkáin keresztül újra előtérbe kerülnek az évszázadokra visszanyúló keramikushagyományok, motívumok, gondolatok, legendák ? hangsúlyozta a megbízott múzeumigazgató.
    
Dala Hajnalka, a Zala Megyei Népművészeti Egyesület munkatársa érdekességként említette a fazekas versenyt, ahol az ország legkiválóbb mesterei legjobb tudásuk szerint készítik el minták alapján a versenydarabokat: az őrségi hegyi bográcsot és tálat. A versenyművek megalkotásakor a legnagyobb hangsúly a formavilágon lesz, de a zsűri értékeli azt is, kinek a munkája közelíti meg legjobban a mintadarabot. A korongozásnál arra is figyelnek, hogy mennyire sikerül vékonyra a tál. A találkozó keretében a magyar, ezen belül az alföldi főzőedényekről tartanak szakmai konferenciát, a meghívott előadók között van Csupor István, a Néprajzi Múzeum munkatársa és Huber Erzsébet etnográfus.
    
A Pajta Galériában a nyugat-dunántúli lábas edényeket bemutató kiállítás nyílik, ami augusztus végéig tekinthető majd meg a falumúzeumban.
    
A rendezvény alatt a közönség a kiállított kerámiák mellett számos programnak is része lehet, hiszen mesterség bemutatókat, játszóházi foglalkozásokat, tájegységi gasztronómiai bemutatókat tartanak. A szabadtéri színpadon folklór csoportok, néptáncosok, hagyományőrző együttesek lépnek fel.
    
A gasztronómiai kínálat részeként a dunántúliak lángost sütnek, a zalai alkalmi szakácsok pedig a helyi specialitásnak számító tökös-mákos, túrós rétesekkel lesznek jelen.