Ötéves a Zeneakadémia népzenész képzése

Zene

 
(MTI) ? A népzenei képzés öt évvel ezelőtt végre hazaérkezett a Zeneakadémiára. Már Liszttől kezdve megvannak ennek az érdeklődésnek a történelmi gyökerei, Bartókon és Kodályon át Lajtháig az akadémiából sarjadt ez a gondolat. Az óriások kutatásait és gyűjtéseit követően Jagamas János, Almási István, Vargyas Lajos és Martin György munkássága, Olsvai Imre, Sárosi Bálint, Halmos Béla és Sebő Ferenc, Pávai István gazdag anyagának élővé tétele volt a fő szempontunk az önálló népzene szak elindításával ? mondta el Batta András rektor.  
    
? Az a teremtő közeg, amelyben a népzene hosszú évszázadokon keresztül formálódott, megszűnőben van a magyar nyelvterületen. Amióta ? civil kezdeményezésre ? a népzene városi környezetbe került, egyre többen művelik és érdeklődnek iránta, a magyar népzenei újjáéledésnek azonban nélkülöznie kellett az oktatási rendszer támaszát ? tette hozzá Batta András. 
    
? Jó döntést hoztunk 2006-ban, amikor elhatároztuk, hogy a Zeneakadémián indított felsőfokú gyakorlati hangszeres és énekes népzenészképzés hosszabb távon jazzhez hasonlóan létrejöjjenek a népzene megszólaltatásának minőségi mércéi ? hangsúlyozta a rektor. 
    
Azt mutatta az elmúlt öt év, hogy ugyanazokkal a célokkal lehet ezt a tanszéket is működtetni, mint a többi előadóművészi tanszéket. Nevezetesen: művészeket és tanárokat képeznek magas szinten. Nagy és gyors eredmény, hogy az alapképzés indítása után rövidesen a mester fokozat iránt is igény mutatkozott ? hangoztatta Batta András.
    
Így már öt szakirány közül választhatnak a jelentkezők: népi vonós hangszerek (népi hegedű, népi vonóshangszer-kíséretek), népi fúvós hangszerek (duda, furulya, klarinét-tárogató), népi pengetős hangszerek (tambura, citera, koboz, tekerő), népi cimbalom, népi ének. A szakon komoly művészi munka folyik, amely kitermelte a fiatal szólistákat és együtteseket. Az új közoktatási koncepcióban látja a helyét a népzenei oktatásnak ? ehhez a Zeneakadémián kell a tanárokat kiképezni.
    
Az utóbbi évek legsikeresebb kezdeményezésének tartja Batta András a szak létrehozását és működtetését. A népzenével kapcsolatban ? szerinte helyesen ? igen színes a felfogás az ortodox hagyományőrzéstől a jazz és crossover stílusig. A Zeneakadémia világítótoronyként, tájékozódási pontként szolgál a különböző irányzatok művelői számára ? hangsúlyozta. 
    
A konferenciát péntek este a hallgatók hangversenye zárja a Budavári Önkormányzat aulájában.