Az se baj, ha felfedezzük Amerikát...

Zene

Az amerikai közönség ezekben a hónapokban is számos kortárs magyar produkcióval ismerkedhet meg. A komolyzenei koncerttől a történelmi fotókiállításon át, a magyar konyhaművészet és színjátszás bemutatásán keresztül izgalmas események sora várja a látogatókat. A meghívott művészeknek pedig lehetősége nyílik arra, hogy a "magyar kultúra nagyköveteiként" fedezzék fel, és közvetítsék a hazai közönség számára is Amerikát.
 
Június 6-án ad koncertet a New York-i River to River Festivalon Lajkó Félix hegedűművész. Az ingyenesen látogatható, főként szabadtéri helyszíneken zajló eseménysorozatot először 2001. szeptember 11-et követően rendezték meg. A fesztivál eredeti célja az volt, hogy a pezsgő kulturális programokkal élesszék újjá Manhattan déli részét. A mára nyolcadik alkalommal visszatérő rendezvény "Shootig Stars" - fiatal sztárokat felvonultató - szekciójának magyar meghívottja Lajkó Félix. A vajdasági származású művész - aki előadásaiban ötvözi a klasszikus zenét, a magyar és más kelet-európai népzenék, valamint a jazz és a blues elemeit - a magyar évad keretében lép először a kontinensre. Az AIDS vírus elleni, jótékony célú koncerten ez alkalommal is zenésztársa, Brasnyó Antal brácsaművész kíséri.
 

132147_normal_64142_lajko_felix.jpg
Lajkó Félix

Június 4. és július 2. között New York egyik legnépszerűbb kulturális központjában, a 92nd Street Y galériájában mutatják be a Hogyan éltek címmel azt a fotókiállítást, mely a magyar zsidóság 1870 és 1940 közötti korszakát ábrázolja hétköznapi jelenetek pillanatfelvételein keresztül. A 1874-ben alapított 92nd Street Y New York egyik legismertebb kulturális központja, üdítő színfolt, mely egyszerre előadóterem, színpad, iskola, egészségügyi központ és közösségi találkozóhely. Az intézmény nyitott minden etnikum, vallás, életkor és társadalmi réteg megismerésére és megismertetésére. A mostani fotókiállítás és a képekből készült könyv az első olyan feldolgozása a témának, amely sokszínű és hiteles képet ad a magyar zsidóság második világháborút megelőző 70 évéről. Az esemény kurátora a New Yorkban élő, magyar származású építészmérnök Koerner András.

 
Június 15-én a French Culinary Institute, New York egyik legjobb és legnépszerűbb szakácsiskolája mutatja be az amerikai közönség számára a magyar konyha gazdag és sokoldalú ízvilágát. A tradicionális magyar konyhaművészettel - mely bővelkedik a természetes hozzávalókban, ötvözi a török, az osztrák, a német és a szláv kultúra elemeit - Hernádi András, a New York-i Magyar Főkonzulátus szakácsa ismerteti meg a főzőtanfolyam résztvevőit. A kurzus keretében egy háromfogásos étel elkészítésében és elfogyasztásában vehetnek részt az érdeklődők, amelyből nem hiányozhat a palacsinta és a Tokaji bor sem.
 
Az International Festival of Arts and Ideas meghívására június 24. és 27. között négy alkalommal, majd július 7. és 11. között ötször kerül színre New Yorkban a Lincoln Center Festivalon Csehov műve, az Ivanov. A XIX. századi orosz miliőt feldolgozó, szinte az egész világot bejárt darabot az 1960-as és 1970-es évek magyar környezetébe ültető interpretáció hűen tükrözi a főszereplő érzés- és gondolatvilágát. Ascher Tamás rendezésében, a Katona József Színház társulatának előadásában látható produkció főbb szerepeit  Fekete Ernő, Jordán Adél és Tóth Ildikó játsszák. Az előadásokat magyar nyelven, angol feliratozással láthatja a közönség.
 
Július 21. és 26. között a Lincoln Center Festivalon mutatkozik be Pintér Béla és Társulatának kortárs sikerdarabja, a Parasztopera. Az 1998-ban alakult független színtársulat előadása izgalmasan ötvözi a balladai hagyományokat, az operák és musicalek világával. A Darvas Benedek kompozíciójában megszólaló mű sajátos módon egyesíti az erdélyi magyar népdalokat, a barokk és a rockzene stílusjegyeivel.
 
Korábban: