Szent Efrém Férfikar |
A Béres József üzletember válogatásában most megjelent, mintegy tízórás hanganyag mp3 formátumban két CD-n érhető el, többek között a Szent Efrém Férfikar, a Budapesti Énekes Iskola Koncertegyüttese, a Deák Diák Általános Iskola Kiskórusa és a Szent Kereszt Görögkatolikus Kórus, illetve mintegy negyven szólóénekes előadásában.
A kiadvány élő bemutatója egy közös éneklés keretében vasárnap az Óbudai Társaskörben, valamint a Szent Péter és Pál Főplébánia-templomban lesz. Reggel 8-tól este 20 óráig folyamatosan szól az ének a CD-n szereplő kórusok részvételével.
A Szép magyar ének című hanganyag egy három évvel ezelőtt azonos címmel megjelent gyűjteményes kötet hangos kiadása. A CD-k most egy keménykötésű, kétnyelvű (magyar-angol) könyvecskében találhatók, amely tartalmazza a 430 tétel jegyzékét, betűrendes mutatóját. A produkció művészeti vezetője Bubnó Tamás volt.
Béres József a Zenetudományi Intézetben kapott szakmai segítséget a megvalósításhoz. A könyv tudományos tanácsadója Dobszay László, népzenei szakértője Bereczky János volt. A kötet öt-hat éven át készült, szerepelnek benne a kották és a dalszövegek is.
A kötetben és a CD-ken külön fejezetet alkotnak a gyermekdalok, a népdalok (ezen belül például a népszokásokhoz kapcsolódó dalok, ivó- és mulatódalok), a népies (köztük a történelmi) dalok, a 19-20. századi zeneszerzői dalok és hazafias énekek, valamint a szent énekek (gregorián dallamok, görög és római katolikus, valamint protestáns dalok). A legrégebbi dalok a középkori népi énekekig nyúlnak vissza, a legkésőbbi műdalok a 20. században, a két világháború között keletkeztek.