|
Jakab Sándor |
(MTI) - A kiállítóterem falain 100-200 éves színes szőttesek, egy babán kopácsi ünneplő női népviselet, a hozzátartozó különleges, fekete muszlinra fehér fonállal hímzett halmintás főkötő, a fotókon a halászat ősi eszközei - hálók, varsák, horgok - láthatók.
Jakab Sándor, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének (HMDK) elnöke - aki Kopácson született és ma is ott él - megnyitójában arról beszélt, hogy Kopácson, a víz melletti faluban ősi mesterség volt a halászat, az ott élő emberek már ezer éve génjeikben hordozzák ezt a tudást, szerves része volt az életüknek, a rétből éltek.
Ma pedig ki vannak zárva a rétről és ezt "bűnnek" tartja Jakab Sándor. Fáj a szíve, mert kijelölt csatornákon keresztül láthatják az ottaniak és az odalátogatók is a Kopácsi-rétet, amely természetvédelmi terület, és a kopácsiak már nem űzhetik ősi mesterségüket, a halászatot, így "olyanok, mint a szárazra vetett hal" - jegyezte meg. A Duna-Dráva összeszögellésében a víz fokokon keresztül folyt át a réten, ezeket a fokokat lebontották és most a rét üledékkel töltődik.
A természetvédők próbálják megmenteni a rétet, de ezt a folyamatot nehéz visszafordítani, ő maga is harcolt a Kopácsi-rétért, mert 1997 és 2009 között a természetvédelmi terület igazgatóbizottságának tagja volt. Az a véleménye, hogy változtatni kell a természetvédelmi terület koncepcióján, el kell fogadni az ott élő emberek tapasztalatát, használni kell a megszerzett tudást - hangsúlyozta.
Lábadi Károly néprajzkutató, a gödöllői és az eszéki egyetem tanára, aki a drávaszögi magyarság múltjának, hagyományainak gyűjtője, elmondta, hogy több mint 20 kötetben dolgozta fel Drávaszög sok évszázados, az Árpád-korig visszanyúló népéletének történetét. Mivel nagymértékben fogy a magyar népesség, míg 1971-ben 35 488 magyar lakos volt, addig 1991-ben csak 22 355, mára ez a szám 16 ezer körül van, ezért fel kell gyorsítani a néprajzi kutatásokat - hangsúlyozta.
|
Lábadi Károly |
A szlavóniai magyarság és magyar falvak - Kórógy, Szetlászló, Haraszti, Rétfalu - népnyelvi szókincsét Penavin Olga gyűjtötte össze három kötetben. Lábadi Károly a drávaszögi magyarság népi kultúráját összegezte a Drávaszög Lexikon majdnem 2000 szócikkében, mint amilyen a vízi élőlényeket - halat, rákot, csigát, piócát - ábrázoló, hímzett kopácsi főkötő és a halászat különböző eszközei, szavai. Kopácsról is több könyvet írt, mint a Kopácsi vízi élet, vagy a Kopács, a víz melletti falu címűt.
A megnyitó után a HMDK csúzai Csárdás Ifjúsági Tánccsoportja
lépett színpad a kopácsi Arany János Kultúregyesület zenekara kíséretében. Jakab Sándor megjegyezte, hogy a fiatal táncosok a fellépés után azonnal autóbusszal Zágrábba mennek, mert szombaton a horvátországi kisebbségek országos néptáncbemutatója lesz, és a magyarokat a Csárdás együttes képviseli.
lépett színpad a kopácsi Arany János Kultúregyesület zenekara kíséretében. Jakab Sándor megjegyezte, hogy a fiatal táncosok a fellépés után azonnal autóbusszal Zágrábba mennek, mert szombaton a horvátországi kisebbségek országos néptáncbemutatója lesz, és a magyarokat a Csárdás együttes képviseli.
|
Drávaszögi hímzések |
Jakab Sándor elmondta, hogy december 4-én lesznek a parlamenti választások Horvátországban. A törvény szerint alanyi jogon a szerbek, az olaszok és a magyarok állíthatnak jelöltet, arányukhoz mérten akár többet is, a többi kisebbség összesen öt jelöltet nevezhet meg, vagyis nyolc kisebbség képviselői kerülhetnek be a száborba, a horvát országgyűlésbe. A HMDK Jankovics Róbert ügyvezető elnököt indítja, míg a másik magyar szervezet, a Horvátországi Magyar Egyesületek Szövetsége Sója Dénest jelöli. A két szervezet nem működik együtt - tette hozzá.
A kisebbségi oktatásról szólva Jakab Sándor elmondta, hogy példaértékű a horvát törvény, a kisebbségi oktatás szabad, de a szülők között elterjedt a nézet, hogy a horvát iskola hasznosabb lesz gyermekének, holott - mint mondta - számok bizonyítják, hogy a magyarul tanuló gyerekek felkészültebben mennek a felsőfokú tanintézetekbe.
A kulturális est végén a közönséget szlavóniai finomságokkal, így kulennel, ajvárral, kecskesajttal, baranyai borral és csúzai pálinkával vendégelték meg.