A Tápióvidék elfeledett viseletei a Blaskovich Múzeumban

Zene

 
(MTI) - Gócsáné Móró Csilla múzeumigazgató, a kiállítás kurátora elmondta: a például Tápiószentmárton, Úri, Kóka, Mende vagy Farmos viseleteit bemutató kiállítás segíthet átformálni azt a sokakban élő téves elképzelést, hogy a Tápióvidéknek nincs saját paraszti öltözete. 
    
A kiállításon szereplő tizenhat viselet bizonyítja, hogy habár a Tápióvidék déli részének paraszti öltözködését valóban a díszítés nélküli fehér blúz és fekete szoknya jellemezte, de Mende, Tápiószecső felé és különösen Úriban már gyönyörű díszes viseletekkel találkozni. A közvélemény számára meglepetésként ható felfedezés története három évvel ezelőtt kezdődött, amikor Terék József népzenész irányításával népdalgyűjtés indult, s bebizonyosodott, hogy ezen a vidéken is őrzik a népzenei hagyományokat és a népviseleteket - emelte ki a kurátor. 
    
A kiállítás hátterét bemutatva Gócsáné Móró Csilla elmondta: A hagyomány dicsérete ? paraszti öltözetek a Tápió vidékéről című kiállítás megvalósításáért az egész közösség megmozdult, sokan ajánlották fel eddig lappangó kincseiket, közülük is kiemelkedik az Úriban élő Szörfi család, akik mintegy száz darabból álló gyűjteményt őriztek meg. A kiállítás legértékesebb darabja is tőlük származik: a több mint százéves ruhát a család legidősebb tagjának édesanyja viselte egykor. Az Úri településről érkezett további négy viselet szintén korábbi időszakhoz kapcsolódik, míg a kiállított tárgyak többsége az 1960-as évekből származik. A lakodalmi jelenetet bemutató kiállításon a menyasszony, a vőlegény, a nyoszolyólány, az örömanya és a vendégség viseletei ismerhetők meg.
    
A Tápóvidék jellegzetes ruhadarabjai közül Baksa Brigitta néprajzkutató, a kiállítás másik kurátora a tutyit, vagyis a formára igazított, kontyra tűzött fejkendőt, a kacskaringós szoknyát, amelynek aljára nehezékül egy súlyosabb zsinórt varrtak és a díszes menyecskefőkötőt emelte ki.
    
A kurátor arra is felhívta a figyelmet, hogy a kiállításhoz archív fotóanyagot is csatoltak, az eseményhez kapcsolódva pedig a Szent Márton Néptáncegyüttes az alkalomra készült autentikus ruhákban lép majd fel.
    
A Pest Megyei Múzeumok Igazgatóságához tartozó Blaskovich Múzeum, valamint a Blaskovich Múzeum Baráti Köre által megvalósított tárlat december 1-ig látható.