Új évad a Fonóban: racionálisabb működés, megmaradt értékek

Zene


fono_csaladinap.jpg
Családi nap a Fonóban

(MTI) - A Fonó alapítója kiemelte: részben a gazdasági válság, részben az elmúlt tizenöt év tapasztalatai, az erősödő konkurencia miatt kellett áttekinteni a ház működését. Az alapító kitért arra is, hogy jelentős létszámleépítést kellett végrehajtani (hét főt bocsátottak el). Az ésszerűsítés következtében ősztől nincs mindennap program a Fonóban, ám arra törekednek, hogy amit bemutatnak, az színvonalas legyen, és legalább nullszaldós. Az így felszabadult napokon Lukács József a klubéletet szeretné felélénkíteni a házban. "Nem a szokásos szórakozóhelyi piacon akarunk megmaradni, hanem azokra a specialitásokra koncentrálunk, amelyek miatt a közönségnek érdemes minket választani" - fogalmazott az alapító. A házban három különböző táncterem üzemel, ez mindenképpen egyedivé teszi a Fonót.

   
Szeptembertől a Fonó Budai Zeneházban lesz például világzenei koncert (most pénteken a Harmonia Garden, szombaton az Alborada, 25-én a Tűz Lángja), tánctanfolyam és szerdánként a hagyományos táncház.
 
Az ügyvezető igazgató elmondta, hogy az új évadban a Fonó Kiadó működése annyiban változik, hogy a kiadványok terjesztését teljes egészében átadták a Hangvető Zenei Terjesztő Társulásnak. A Fonó 1995 óta több mint 180 lemezt jelentetett meg, most évente hat-nyolc kiadvánnyal számolnak.
 
A legfrissebb kiadvány a Fonó zenekar Hateha! című albuma, amely az 1970-es évek elejéig visszanyúlva a magyarországi táncházi mozgalom "slágereit" tartalmazza. A táncházak széki, mezőségi és kalotaszegi népzenéjét összegyűjtő Fonó zenekar énekese, Agócs Gergely a csütörtöki sajtótájékoztatón elmondta, hogy ezen táncházas zenék előadóinak többségével még személyesen is alkalmuk volt találkozni. Mint kiemelte, Szék község hagyományos zenei kultúrája külön fiókot tölt meg a zenetörténeti intézetben.
 
A Fonó Kiadó szeptember végén tervezi kiadni a Live Act Folk Project albumát, amelyen a fiatal csapat a magyar népdalokat beatboxos, popos elemekkel keveri. Továbbra is a kiadó istállójához tartozik az egyre népszerűbb Csík zenekar.
 
Lukács József arról is beszélt, hogy folytatódik a Kárpát-medence népzenéjének dokumentálását célul kitűzött Utolsó óra program. Ennek keretében a Fonó rendszeresen meghív autentikus helyi magyar zenekarokat és táncosokat, illetve a zeneház munkatársai a helyszínre mennek és rögzítik muzsikájukat. Eddig 18 lemez jelent meg az Utolsó óra-sorozatban és további 50 kiadását tervezik a következő két évben a Norvég Alap támogatásával.
 
Szeptembertől a négy éve működő, jelenleg ötfős társulattal rendelkező független műhely, az alternatív vonalat a gyerekszínjátszásban megtaláló Apró Színház is beköltözött a Fonóba. A társulat képviseletében Tarján Vera elmondta: kéthetente vasárnap rendszeresek lesznek a gyerekelőadások, kézműves foglalkozások, élőzenés táncház, drámajáték és diavetítés. "Tervezzük, hogy elindítunk egy állandó gyerekszínjátszó csoportot, és szeretnénk meghívni a Fonóba más gyerekszínházakat is" - mondta Tarján Vera. Az Apró Színház műsorán szerepel a Trebla, a bárány című zenés-táncos előadás, és december elején mutatják be a Mostohák című darabot, amely a Hamupipőke feldolgozása, litván zenei és táncos háttérrel.