Újvárosi Passió a "dróttemplomban"

Zene

(MTI) - Halmi Zoltán, együttes művészeti vezetője, aki rendezőként és koreográfusként is jegyzi a darabot, felidézte, hogy már két éve készül az együttes Jézus keresztútjának színpadra állítására. Elárulta, hogy eredetileg egy templomkertbe álmodta az Újvárosi Passiót, de végül a romtemplomot formázó, hegesztett acélból és öntöttvasból készült köztéri alkotás lesz a helyszín.

 
Szanyi Péter Mementó című műve a Duna-parti szoborparkban áll, ez "alakul át" alkalmi színházzá, a színpad pedig magában a "dróttemplomban" lesz. Korlátozott számban lesznek ülőhelyek, de a szervezők mindenkit arra biztatnak, hogy kempingszékkel vagy más ülőalkalmatossággal felszerelve érkezzen a csaknem egyórás, ingyenes táncos misztériumjátékra.
 
A passiójátékban az együttes minden tagja szerepel, százharminc táncos váltja egymást a színpadon. A táncosok azonban nem csak mozgással "mondják" el Jézus történetét, lesznek komoly prózai betétek, és énekelnek is a szereplők - hangsúlyozta Halmi Zoltán. Mint megjegyezte, ez igen komoly színészi teljesítményt igényel, ugyanakkor nem idegen az együttes tagjaitól, hiszen több darabot, köztük az Egri csillagokat, az István, a királyt és Bizet Carmenjét is bemutatták már hasonló feldolgozásban.
 
A rendező-koreográfus kiemelte: az Újvárosi Passió nem szakad el a Dunaújvárosi Vasas Táncegyüttes nevéhez fűződő hagyományoktól. A magyar néptánc alkotja az alapot, és Magyarország különféle tájegységeinek zenei motívumait alkalmazva jött létre a zenei alap. Lesznek saját zenei betétek, illetve népzene és folklórba hajló modern dallamok is - fűzte hozzá a művészeti vezető.
 
A táncmű, melynek dramaturgja Hajtó Aurél volt, része a jeles napokhoz kapcsolódó ingyenes sorozatnak, amelyet két, a karácsonyi ünnepkörhöz tartozó előadással - a Mikulástól karácsonyig, valamint az Almával és aranydióval című produkciókkal - indított útjára a Dunaújvárosi Vasas Táncegyüttes a többi között anyaintézménye, a Munkásművelődési Központ támogatásával.