(MTI) A központi eseményt a Liszt Ferenc téren tartják 10 és 18 óra között. Előtte egy flashmob keretében spontán "reggeli bulira" várják a szervezők az érdeklődőket. A találkozó 9 órakor van a Deák téren, ahonnan a Nyugati tér, majd az Oktogon érintésével vonulnak a Liszt Ferenc térre énekszóval, táncolva, zenélve.
A Liszt Ferenc téri ingyenes programok között lesz kézműves foglalkozás, a többi között mézeskalács díszítés, nemezelés, agyagozás, ékszerkészítés-, tánctanítás, aprók tánca, népdaléneklés és -tanulás. Herczku Ágnes például Küküllő menti énekeket tanít a közönségnek ? részletezte Serfőző Melinda, a Hagyományok Háza sajtóreferense.
Délután négy órakor emléktáblát helyeznek el az első táncház emlékére az Írók boltja falán, a táblát Novák Ferenc és Halmos Béla avatja fel. Este már az Aranytíz közösségi házban folytatódik a mulatság, ez alkalommal éjfél helyett hajnali 2 órára tervezik zárórát. A mulatság házigazdája Blaskó Csaba és zenekara lesz.
A táncház napját azonban már csütörtöktől villámcsődületek vezetik fel. Csütörtökön délután 5 órára a Ferenciek terére várják a vállalkozó kedvűeket, akik azután metrón, villamoson énekelnek az utazóknak. Péntek délután 4 órakor pedig kalotaszegi táncokat bemutató flashmobot tartanak a Blaha Lujza téren.
A táncház napja a Hagyományok Háza Szívvel-lélekkel kampányának része, amelynek célja a néphagyomány népszerűsítése. Így a kampányra is felhívják a figyelmet a villámcsődületek. A flashmobokat rögzítik, a felvételek felkerülnek a www.nephagyomanyma.hu oldalra. Itt, valamint a www.hagyomanyokhaza.hu oldalon a programokról is lehet tájékozódni.
Az első táncházat 1972. május 6-án a Liszt Ferenc téri könyvklubban rendezték négy táncegyüttes, a Bartók, a Bihari, a Vadrózsák és a Vasas részvételével. Belépőként "petróleumpénzt" szedtek, a vendégeket erdélyi szokás szerint pálinkával fogadták, aztán kezdetét vette a muri: az egykori meghívó szerint "zene és tánc, úgy mint Széken". Az első sikereken felbuzdulva a Liszt Ferenc téren júniusban és októberben további táncházakat szerveztek.
A magyar táncház módszer tavaly novemberben felkerült az UNESCO szellemi kulturális örökség listájára is, a legjobb megőrzési gyakorlatok regiszterébe.