Huszáros hétvége a Skanzenben
A szentendrei Skanzen idei évadját március 15-én nyitja. A nemzeti ünnep alkalmából pedig a magyar szabadságharc ikonikus alakjait, a huszárokat állítják középpontba. Az autentikus viseletbe öltözött lovas katonák fegyverbemutatója mellett terepasztal hadművelettel is ismerkedhetnek az érdeklődők. A Skanzen területén egész nap zenés forgatagról gondoskodnak azok a vándormuzsikusok, akik ünnepi hangulatú talpalávalóval nótázásra, közös tánca hívnak. Ügyességi játékok, kézműves foglalkozások és hagyományos mesterségek bemutatója is színesíti a programkínálatot.
Elkészíthetjük például az 1848-as viseletek elengedhetetlen kellékeit: a huszárcsákót, a fakardot és a kokárdát, de hímezhetünk könyvjelzőt, varrhatunk zoknilovat vagy díszíthetünk huszáros mézeskalácsot. Természetesen gasztronómiai csemegékkel, méghozzá a huszárok kedvenc ételeivel is készülnek a szervezők.
Részletek: Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Szentendre
1849 - Kémjáték a múzeumban
Igazi kalandra hív az óbudai Magyar Kereskedelmi és Vendéglátó Ipari Múzeum. A rendhagyó múzeumpedagógiai foglalkozás során egy élő szereplős kémjátékban lehet részt venni, melynek kerettörténete 1849 márciusában játszódik. A kalandpálya a múzeum kiállítási tere, ahol a résztvevők egy korabeli magyar kém bőrébe bújhatnak. A feladat: megtalálni egy elveszett jelentést az osztrákok által megszállva tartott Pesten.
A játék során baráti ügynökök és a császári hatóságok tagjai segítik a nyomozást. A korhű hangulat megteremtéséről a Mare Temporis színészei gondoskodnak. Érdemes kipróbálni ezt a múltba visszarepítő kalandos programot, melyet a szervezők 13 és 99 év között mindenkinek ajánlanak.
Részletek: Magyar Kereskedelmi és Vendéglátó Ipari Múzeum
Legyél te is forradalmár!
A Magyar Nemzeti Múzeum is számos családi programmal várja az érdeklődőket. Március 15-én a kézműves foglalkozásoké a főszerep: készíthetünk forradalmi szélforgót, kokárdát, nemzetőr csákót vagy honleányi fejdíszt. A forradalmi tárgykészítő délutánt a Díszteremben rendezik.
A hétvége során megismerkedhetünk a reformkor hétköznapjaival is, melyet korabeli viseletbe öltözött színészek keltenek életre, furfangos kereskedők, romantikus kisasszonyok, cseles fogadósok, elhivatott honvédek és kotnyeles cselédek történeteit elevenítve meg. A nagy érdeklődésre való tekintettel érdemes a programokra előre regisztrálni.
Részletek: Magyar Nemzeti Múzeum
Múzeumi forgatag
A Petőfi Irodalmi Múzeum Petőfi Sándorról szóló állandó kiállítása a március 15-i események egyik központi helyszíne. A délelőtt folyamán a Károlyi-palotában mesés épülettúrán vehet részt a legfiatalabb, 4-8 éves korosztály. Ugyancsak a gyermekek számára tartanak tárlatvezetést, melyen fény derül arra a rejtélyre, hogy miért van 16 ördögszarvacska elrejtve a Petőfi tárlatban. A legkülönlegesebb élmény pedig az eredeti Landerer és Heckenast nyomdagép kipróbálása lehet, amelyen a forradalom 12 pontját is nyomtatták. Délután főleg a felnőttek számára tartanak előadást a forradalmi események eszméiről, valamint a tárlatvezetések alkalmával egy középiskolás diák szempontjából is megismerhetjük a múzeum kiállított tárgyait.
Részletek: Petőfi Irodalmi Múzeum
Festmény négy stílusban
A nemzeti eseményektől kissé eltávolodva, de a családokra és a művészetre koncentrálva a Ludwig Múzeum múzeumpedagógusai kreatív foglalkozásra várják a gyermekeket. A Ludwig 30 - Mindig kortárs kiállításhoz kapcsolódva David Hockney: Ellenfény francia stílusban című, különféle festészeti módszereket elegyítő kompozíciójával foglalkoznak.
Miközben a a festmény értelmezésével újraalkotják ezt a művészi látványvilágot saját nézőpontjuk szerint, megismerkedhetnek az intézmény legfrissebb tárlatának anyagával is.
Részletek: Ludwig Múzeum ? Kortárs Művészeti Múzeum
1848-1849 Vas megyében
Szombathelyen is a forradalom jegyében várják a múzeumlátogatókat. A Smidt Múzeumban egész napos rendezvénysorozat emlékezik meg a szabadságharcról. Történelmi vonatkozású előadásokban főként a Vas megyei eseményeket idézik meg. A kiállítóhely tárlatvezetései pedig kifejezetten az 1848-as relikviákat állítja középpontba. Ehhez kapcsolódóan egy különleges bemutatót is rendeznek Szabó Vince, szombathelyi alezredes és szabadságharcos emlékeiből. Szombathely hősének személyes történeteit leszármazottja, Prisztavok Tamás idézi fel az érdeklődők számára. A gyermekeket pedig ezen a helyszínen is kézműves foglalkozásokkal és társasjátékokkal várják.
Részletek: Smidt Múzeum, Szombathely
Éljen a haza!
Népművészeti ritkaságokat mutatnak be Kecskeméten, a Bozsó Gyűjtemény kiállítótereiben. Az ünnephez kapcsolódó tárlatban olyan motívumok tűnnek fel, melyek a szabadságharcra mozgósító erővé, majd a nemzeti ellenállás szimbólumává váltak.
Ilyen a Kossuth-címeres pohár, a hazafias feliratokkal ellátott emléktárgyak, a piros-fehér-zöld miskakancsó vagy a koronás címeres ostor. Az összeállítással a gyűjtemény otthonát adó épület egykori lakójára, Klapka György honvédtábornokra emlékeznek. A kapcsolódó kézműves foglalkozás stencilek segítségével címerfestésre és tárgyrajzolásra hív minket.
Részletek: Bozsó Gyűjtemény, Kecskemét