Az alkotás szerepe vitathatatlanul fontos a gyermekkorban: segít az érzelmek kifejezésében, szabályozásában, az események feldolgozásában. Az alkotás eszköze azonban változik: a papír és a ceruza mellett digitális eszközök kerülnek a gyerekek kezébe.
Miért ne használhatnánk ezeket az eszközöket alkotásra? Miért ne tekinthetnénk a fotográfiára is az önkifejezés és az alkotás egyik módjaként már gyermekkorban is? Habár a gyerekeket rengeteg kép veszi körül, mégis kevés szó esik a fotográfiáról és az ezen keresztüli alkotás öröméről. Erről nyit párbeszédet és tölti fel játékos tartalommal a Fotózni jó! című fotós foglalkoztatókönyv.
Legyen közös játék a fényképezés!
A könyvben szereplő inspirációs feladatok révén a gyerekek játszva sajátíthatják el a fotózás alapjait: a komponálást és a modellkezelést, miközben olyan készségeik is fejlődnek észrevétlenül, mint a kreativitás, a problémamegoldó képesség, a koncentráció és a kommunikációs készség.
Az ötletek telefonnal és fényképezőgéppel egyaránt megvalósíthatók, egyszerű, bármelyik háztartásban megtalálható eszközök, kellékek segítségével. A játékos feladatokon túl a könyv olyan témákat is érint, mint a szerzői jog vagy a közösségi média és internethasználat, illetve a fotózáshoz kapcsolódó alapvető művészetelméleti, fotótörténeti, szakmai fogalmak.
A könyv szerepel az Év Gyermekkönyve Díj 2022 listáján ismeretterjesztő kategóriában.
A kötet szerzője Boncsér Orsolya szabadúszó fotográfus és szövegíró. Húszéves kora óta a fotózás a hobbija. Fő témája az ember és a létezés maga, a családi kapcsolatok. 2012 óta fotózza a családok mindennapjait dokumentarista stílusban. Munkája során, látva a gyerekek nyitottságát és érdeklődését a fényképezés iránt, fogalmazódott meg benne a gyermekeknek szóló fotós könyv ötlete. Fotótanfolyamot vezet a Bálint Házban, ahol 12–14 éves gyerekeket oktat. Munkáját számos díjjal is elismerték: háromszor nyert sajtófotódíjat, kétszer a zsűri különdíját a Documentary Family Awards pályázatán, ahol más dobogós helyezésekkel is díjazták fotóit. Munkái az elmúlt két évben bekerültek a British Journal of Photography, Portrait of Humanity könyvének anyagába.