Hosszúra nyúlt pillanatok - Thomaz Farkas fotói

Képző

Thomaz Farkas magyar származású brazil fotográfus egyedi művészeti örökséget hagyott hátra. Képeit a mások iránti érzékenység, az emberekhez való őszinte odafordulás jellemzi. Íme egy tucatnyi a legszebbekből.

A fotográfus 1960. április 21-én kamerájával kísérte azt az emblematikus napot is, amikor Brazíliavárost a fővárossá avatták. A brazil állam első két korábbi fővárosa, Salvador és Rio de Janeiro a partvidéken épült fel.

Thomaz Farkasról itt írtunk bővebben.

Névjegy Thomaz Farkas (1924–2011) fotóművész, filmrendező. 6 éves volt, amikor családjával együtt São Paulóba emigráltak. 8 évesen kapta első kameráját. Mérnökként végzett, majd édesapja halála után, 1960-ban átvette a fotográfiai eszközök árusításával foglalkozó Fotoptica üzletlánc irányítását. 1968-ban a katonai rezsim letartóztatta a gerillákkal való együttműködés vádjával, emiatt egy hétre bebörtönözték.  1964 és 1981 között 38 dokumentumfilm készítésében vett részt, ezek közül hármat ő maga rendezett. A filmes világban Farkas Caravanként vált ismertté. Thomaz Farkas fotográfusként is nemzetközi elismerést vívott ki magának. A világ legfontosabb múzeumaiban mutatták be munkáit, így többek között a New York-i Modern Művészetek Múzeumában (MoMA) vagy a londoni Tate Modernben. Magyarországon most először rendeztek műveiből kiállítást a Capa Központban A fény ritmusa címmel.