A Sodrásban-t és a Valahol Európában-t is ingyen láthatjuk a napokban

Film

Telt házas előadásokkal tartotta meg a Filmintézet a 7. Budapesti Klasszikus Film Maratont, amelynek programjából négy alkotást ingyen nézhetünk meg csütörtöktől vasárnapig a Filmión.

Film, Sodrásban. Fotó: NFI/Rajnógel Imre
Sodrásban. Fotó: Rajnógel Imre / NFI

A Budapesti Klasszikus Film Maraton keretében visszatértek a vászonra a mozi nagy korszakait idéző hollywoodi produkciók, kedvenc hazai klasszikusaink és a világ filmkincsének ritka gyöngyszemei. A Filmio kínálatában számos, a maratonon nagy sikerrel vetített magyar film nézhető, amelyek közül négy alkotás ingyenesen megtekinthető vasárnap estig.

Az énekesnő Mici második férjével mulatót nyit a pesti Broadwayn, amely hamarosan a legfelkapottabb hely lesz. A család jól él, az Arizona bárók, milliomosok, befolyásos személyek törzshelye, ám vészterhes idők közelednek, ahol nem számít sem összeköttetés, sem pénz. Sándor Pál a Miss Arizonát is a rá jellemző virtuóz atmoszférateremtő készséggel forgatta – ezúttal két világhírű színésszel, Marcello Mastroiannival és Hanna Schygullával egészítve ki a nívós hazai alkotógárdát.

Árva gyerekek róják a szétbombázott országutakat a második világháború végén. Egy nap romos kastélyra bukkannak, amelynek híres karmester lakója önzetlenségével reményt mutat az elvadult fiatalok számára. A Radványi Géza rendezésében készült, 1947-ben bemutatott Valahol Európában a magyar filmtörténet egyik első világsikere, amely kíméletlen helyzetjelentés volt a háború által feldúlt Magyarországról.

Frissen érettségizett fiatalok vonulnak le a Tisza-partra, hogy kiélvezzék az egyetem előtti utolsó nyarat. Az önfeledt játékban, strandolásban nem veszik észre, hogy egyik társuk eltűnt. A Sodrásban Gaál István korszakalkotó filmje a hatvanas évek fiatal értelmiségéről, akik nemcsak a Tiszában eltűnt társukat, de a helyüket is keresik a változó világban.

Vera építőtáborba indul a Balatonhoz, miközben szerelme, Gyurka, barátaival és korábbi barátnőjével forgat a magyar tenger partján. Herskó János a Szevasz, Vera sodródó főhősnőjének kalandjain keresztül fest képet a szocializmus fiataljairól, miközben kérdéseket fogalmaz meg szerelemről, csalódásról, valamint a generációk közti különbségekről.