Aki sebészből vált íróvá - riport Flautner Lajossal

Irodalom

Ha jól tudom, akkor ebben az évben a hatodik könyve jelent meg a könyvhéten, amelyik viszont témájában jelentősen eltér az eddigiektől. Mi indokolta ezt a váltást?

Kétségtelenül igaz az észrevétel, mert új könyvem a ?Holdfehér halál? inkább nevezhető történelmi kriminek, mint klasszikus regénynek. Ebben a könyvben keverednek a vámpíros elemek a hagyományos gyilkossági történetek és krimi fordulataival. A történet külön érdekessége az, hogy a leírt események a Bakony rengetegében, elhagyott orosz rakétabázis környékén történnek.

_DSC0343

Vannak-e a történetben olyan elemek, amelyeket csak egy sebész tapasztalata alapján lehetett megírni, illetve, mi ez a vámpír-dolog?

Természetesen a könyv alapkérdése is az, miért olyan hófehérek az áldozatok, hová lett a vérük és főleg az, hogy miféle teremtmény az erdőben felbukkanó szőrös élőlény, aki mindezekért felelős. A könyv, bár az olvasó képzeletét a phantasy irányába indítja, mindvégig megmarad a realitások és az orvosi nyomozás keretein belül.

Az előző könyveiben is szerepelnek természetfeletti erőkkel gyanúba keverhető szereplők?

Egyáltalán nem, hiszen a történeteimben eleinte a saját élményeim, érzéseim köszönnek vissza. A későbbi, történelmi regényeim / Erzsébet, Doberdó/ pedig szigorúan ragaszkodnak a valósághoz, a személyek, a helyszínek és az események a lehetőségekhez képest valódi környezetben mozognak. Ezeket a könyveket fél-egy éves forráskutatás, könyvtárazás, internetes adat búvárkodás előzi meg, és csak később épülnek fel a történet regényes fordulatai.

Flautner-Cover-Final

Ezekben a könyvekben is felismerhető az író sebész-múltja?

Természetesen, hiszen másként tudom megítélni egy esemény súlyát, mint egy ilyen értelemben laikus olvasó. Például Erzsébet királyné meggyilkolása kapcsán részletesen leírom a szívszúrás kezelésének a történetét. A kezdeti szigorú tiltást követő próbálkozásokat, majd az úttörő sebész bátorságát a szív sebének a bevarrására.  Annak idején már a Genfi kórházban meg tudták volna menteni Sissit, de a szálloda idős orvosának ez még csak eszébe sem jutott, ezért a kis sebből a szívburokba áramló vér megfojtotta a gyönyörű nő szívét.

Mit tervez a közeljövőben? Talán, megint egy vámpíros, orvosi krimit?

Egyáltalán nem. A kis kirándulás után vissza szeretnék térni a történelem nagy viharaihoz, és az I. világháború után, most a II. világháború lassan felejtődő eseményeivel szeretnék foglalkozni. Gyerekként magam is a Margit körút egyik pincéjében vészeltem át az ostromot és ezzel összefüggésben szeretném elmondani, hogy nincs szörnyűbb dolog, mint a háború, amikor megszűnik minden humánum, és az ősi, gyilkos ösztönök veszik át az értelem helyét. Szeretném megörökíteni a Sziklakórház orvosainak hősies munkáját, a nyilasok kegyetlen emberirtását, az embermentők tevékenységét és nem utolsósorban a várba szorult hadak kétségbeesett kitörési kísérletét, melynek során negyven ezer ember halt meg, többen, mint a D-nap partraszállásánál az Omaha-beachen.