1927 pünkösd vasárnapján a Magyar Könyvkiadók és Könyvkereskedők Országos Egyesülete (MKKE) miskolci közgyűlésén a Literatura című irodalmi folyóirat főszerkesztője, Supka Géza egy kompletten kidolgozott javaslattal állt elő, amelynek lényege az volt, hogy a magyar irodalom, a magyar könyv népszerűsítése érdekében évenként az ország minden településén egyidőben könyvnapokat kell rendezni.
Könyvhét idén is |
A terv két évvel később vált valósággá, a Supka Géza-megálmodta Ünnepi Könyvnap 1929-ben debütált a Vörösmarty téren. A kiadók és az írók a legnehezebb időszakban is kivonultak a közterekre, könyvhét volt a németek megszállta országban, a rommá lőtt fővárosban és a háborút követő diktatúra éveiben egyaránt - tájékoztatott a rendezvény hivatalos honlapja, a www.unnepikonyvhet.hu. Egyetlenegyszer maradt csak el a könyvhét: bebörtönzött pályatársaik miatt 1957-ben sem az írók, sem a kiadók nem akartak ünnepelni.
Az alapító előtt tisztelegve az MKKE a Kossuth Kiadóval közösen reprint kiadásban megjelenteti a Supka Géza-szerkesztette Literatura című folyóiratnak az első könyvnapokra megjelenő, 1929-es könyvheti különszámát.
A könyvhetet szervező Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése mindvégig híven ragaszkodott, ragaszkodik ma is a Supka Géza-i tradícióhoz, eredeti javaslatának minden lényeges eleméhez. Az elmúlt két évtizedben is megőrizték a könyvhét eredeti helyszínét, a Vörösmarty teret, s idén a Váci utcával és a Deák Ferenc utcával kiegészült központi helyszínen a hazai és határon túli, döntő többségükben irodalmat, magyar szerzőket megjelentető kiadók 142 pavilonból kínálják újdonságaikat, s csak ezen a helyszínen több mint 1000 dedikálásra kerül sor. A jubileumi könyvhétre, s a rendezvényhez immáron nyolc éve szervesen kapcsolódó Gyermekkönyvnapokra több mint 360 könyvheti újdonság jelenik meg.
A központi helyszínen két színpadon estébe nyúlóan irodalmi műsorok, pódiumbeszélgetések, könyvbemutatók, felolvasások zajlanak, s a társművészetek képviselői, zenészek, zenekarok, neves színészek népszerűsítik az irodalmat, szórakoztatják a közönséget. A Palya Bea Duó és a Kaláka mellett egyebek között fellép Huzella Péter és a Sebő Együttes.
Idén először alakítanak ki Könyvheti Olvasóklubot, ahol a könyvbarátok kikölcsönözhetik a könyvheti köteteket, s nyugodt körülmények között olvashatják azokat. Június 6-án, szombaton a Vörösmarty téren Könyvek éjszakája lesz, az egész teret megvilágítják, és az írók késő éjszakáig dedikáló asztalok mellett várják híveiket. A kiállítók és a szervezők is - Supka Géza javaslatának megfelelően - játékos, szórakoztató, bohém programok sorával várják az érdeklődőket, lesz utcabál, tánc, zene.
Félévszázados tradíció, hogy a magyar tipográfiai hagyományt ápoló Szép magyar könyv verseny díjait és elismeréseit az alkotók az Ünnepi Könyvhét nyitónapján, június 4-én, 17.30-kor ünnepélyes keretek között vehetik át az V. kerületi Aranytíz Lovagtermében.
A 80. Ünnepi Könyvhetet és a 8. Gyermekkönyvnapokat Lator László Kossuth-díjas költő nyitja meg a Vörösmarty téren, az oroszlános kút előtti színpadon, ugyancsak június 4-én, 16.00 órakor.
A könyvhét részletes programja, a standok, a dedikálások időpontjai megtalálhatók a rendezvény honlapján.