190 éve hunyt el Jane Austen

Irodalom

Életrajz
 
1775. december 16-án a hamphsire-i Steventon paplakjában született Jane Austen angol írónő. Hosszú éveken át élt itt, hiszen apja Steventonban lelkészi feladatokat látott el. A családfő halála után az Austen-család Southamptonba költözött, majd az egyik meggazdagodott fivér, egy chawtoni vidéki házat bocsátott családja rendelkezésére.

Jane Austen sohasem ment férjhez. Jegyese ugyan volt, de az eljegyzést valami oknál fogva felbontotta. Minden idejét csak az írásnak szentelte. Romantikus történeteiben az érzelmi szálak leírása mellett, kellő figyelmet fordított az emberi természet és a kor angol társadalmának bemutatására is. Nem kímélte a felső köröket sem, azon belül is elsősorban a nőket vette górcső alá, s nem egyszer nevetségessé tette őket.

 
Austen visszavonultan élt, mert súlyos betegségben szenvedett. Az orvosok előtt akkor még ismeretlen és gyógyíthatatlan Addison-kórban szenvedett, melynek következtében a teste elfeketedett. A betegség elhatalmasodása után már nem járt emberek közé, nővérével folytatott levelezéséből tudhatunk meg sokat az írónő életének ezen szakaszából.
 
1817-ben Austen még Winchesterbe utazott a gyógyulás reményében, de betegsége olyan előrehaladott volt, hogy július 18-án meghalt. A Winchesteri székesegyházban temették el 1817. július 24-én.
 
 
Báránysült és rebarbara
 
A Holmiban tavaly júliusban jelent meg egy kritika (Vallasek Júlia: Báránysült és rebarbara) Jane Austen levelezéséről:
 
"Az, aki kizárólag az alkotó elme lenyomatát keresi Jane Austen leveleiben, óhatatlanul ugyanazt a csalódást fogja érezni, amelynek az író számos unokahúgának egyike, Caroline Austen is hangot adott: "Az általam látott levelek között egy sincs olyan, amely a közönség számára érdekes lenne. Jól megírt levelek, minden bizonnyal roppant érdekesek lehettek a címzettek számára, de [Jane Austen] főleg családi és házi eseményeket részletez, még arra is ritkán szánja rá magát, hogy véleményt nyilvánítson valamiről. [Ezek a levelek] idegenek szemében tehát mit sem mondanak a gondolkodásáról, hiába olvassák, semmivel sem ismerik meg őt jobban."
 
Családi levelezésről van szó, mégis gyakran felróják, hogy Jane Austen leveleiben szinte egyáltalán nem esik szó korának világfelforgató nagy eseményeiről (a napóleoni háborúk, a nagy gyarmatosítások és az ipari forradalom korában vagyunk), s ami egy író esetében valóban meghökkentőnek tűnhet, néhány apró, futtában odavetett mondat kivételével regényeiről, írói munkájáról sem beszél. Ezért általában nővérét, Cassandrát teszik felelőssé, aki húga halála után a levelek egy részét megsemmisítette, ámbár kétséges, hogy ezekben a waterlooi ütközetről vagy az Emma stilisztikai kérdéseiről írt volna, sokkal valószínűbb, hogy egyik vagy másik családtagról tett a szokottnál is epésebb megjegyzést, vagy olyan magánjellegű kérdésekről számolt be nővérének, amelyeket az (minden bizonnyal húga akaratával megegyezően) nem akart mások előtt kiteregetni.
 
"Az írás lehetetlennek tűnik, ha az ember feje báránysülttel és rebarbaraadagokkal van tele" - panaszkodik Austen egyik, nővéréhez írott levelében. A "báránysült és rebarbara" tematika túltengése Austen levelezésében magától értődőnek látszik annak a sajátos társadalmi, történelmi, illetve szűkebb, családi helyzetnek a fényében, amelyben a levelek írója élt és dolgozott. Ha erről az oldalról közelítünk, a regények és a triviális házi dolgok, az "írás" és a "rebarbara" nem is állnak olyan távol egymástól." (A teljes cikk ITT)
 
 
Rajongói: Kipling és Scott
 
Jane Austen nagy rajongója volt Rudyard Kipling, Walter Scott pedig egy négyoldalas elismerő kritikát is jelentetett meg az "Emma" című regényről az egyik nívós irodalmi lapban. Ugyanakkor Mark Twain és Charlotte Brontë negatív kritikával illette Austen műveit.

Az írónő legismertebb regényei: a "Büszkeség és balítélet", az "Értelem és érzelem", és az "Emma". A könyvei népszerűségét mutatja, hogy az 1940-es évektől kezdve többször is megfilmesítették regényeit. Az 1995-ös év ilyen szempontból különösen kiemelkedő volt. Olyan világszerte ismert színészek vállaltak szerepet e filmekben, mint Gwyneth Paltrow, Colin Firth, Hugh Grant, Emma Thompson, Kate Winslet vagy Ewan McGregor.

 
(források: National Geografic/Wikipedia/Holmi)