Arany balladamondó verseny

Irodalom

Az Országos Arany János Középiskolai Balladamondó Verseny rövid története

1982-ben Arany János halálának 100. évfordulójára készült Nagykőrös. A város méltóképpen szeretett volna emlékezni arra a költőre, aki kilenc évig tanított a gimnáziumában. Ekkor fogalmazódott meg a balladamondó verseny gondolata. Az első versenyt dr. Novák László, az Arany János Múzeum igazgatója, az Arany János Társaság elnöke és a művelődési osztály szervezte, és hosszas egyeztetés után október 30-31-én rendezte meg.

A zsűri tagjai a következők voltak:
elnök: Bánffy György színművész
tagjai: Gálos Tibor MM-főelőadó
Hárs György, az MTV osztályvezetője
Jancsó Adrienn előadóművész
Nobel Iván, az OPI munkatársa
Dr. Novák László múzeumigazgató

Nagy visszhangja volt a versenynek, és ez a folytatásra kötelezte a várost. A második balladamondó verseny 1985-ben volt, március 2-3-án. Attól kezdve háromévenként követték egymást az összejövetelek március elején, kivéve a 2000. évit, mert az októberben volt. A zsűritagok időről időre változtak, a folytonosságot az elnök személye biztosította. Mind a nyolc versenyen Bánffy György színművész irányította a zsűri munkáját, és látta el szakmai tanácsokkal a versenyzőket.

1991 óta a város a határon túli területeken is meghirdette a versenyt, és szép számmal érkeztek Erdélyből, a Felvidékről, Kárpátaljáról és a Vajdaságból is magyar középiskolások. Így bővült az országos verseny határon túli versennyé is.

A versenykiírásról: A rendezők két, "A" és "B" kategóriában hirdetik meg a versenyt. Az "A" kategóriába a gimnáziumi és szakközépiskolai tanulók, a "B" kategóriába a szakmunkásképzők tanulói tartoznak. Minden indulónak négy balladával kell készülnie. Egyet a kiírás szerinti három kötelezően előírt mű közül kell választani, hármat pedig szabadon, tetszés szerint. Az elődöntőben a versenyzők a kötelezően válaszható balladát adják elő, a döntőbe jutott tanulóknak pedig a zsűri jelöli ki az előadandó művet.

Az országos döntőt az iskolai és a megyei versenyek előzik meg. Az utóbbit a megyei pedagógiai intézetek szervezik. Az Arany János nevét viselő középiskolák és a nagykőrösi intézmények közvetlenül is küldhetnek egy-egy tanulót az országos versenyre.

Az utolsó, a VIII. Országos és Határon túli Középiskolai Arany János Balladamondó verseny 2003. március 1-jén (az elődöntő) és 2-án (a döntő) volt az Arany János Művelődési Központban. A versenyzők és kísérőik teljes ellátásáról a Toldi Miklós Élelmiszeripari Középiskola gondoskodott.

A verseny rendezői:
Oktatási Minisztérium
Nagykőrös Város Önkormányzatának Polgármesteri Hivatala
Arany János Református Gimnázium és Diákotthon
Arany János Művelődési Központ
Toldi Miklós Élelmiszeripari Középiskola
Arany János Társaság (Nagykőrös)
A zsűri:
elnök: Bánffy György színművész
tagok: Zalán Tibor József Attila-díjas költő
Dr. Csonka Csabáné, az OM vezető főtanácsosa
Dr. Makai Katalin főiskolai tanár
Tóth Tibor nyugalmazott igazgató
N. Szabó Sándor színművész
Dr. Magyarossy József művészetpártoló jogász

Az országos döntőbe 65 középiskolai tanuló jutott be. Az "A" kategóriában 57 fő (ebből 7 külföldi), a "B"-ben 8 fő (ebből 2 külföldi) versenyzett.

A három kötelezően választható ballada:
Szibinyáni Jank
A hamis tanú
Tetemre hívás

A döntő végeredménye az "A" kategóriában:
Kiss Judit (A képmutogató) a miskolci Földes Ferenc Gimnázium tanulója
Pereczes Nikolett (Pázmán lovag) a székesfehérvári Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakközépiskola tanulója
Kövér Emese (Tengeri-hántás) a nyíregyházi Arany János Gimnázium tanulója

A "B" kategória végeredménye:
Csorba Pál (V. László) az egri Bornemissza Gergely Szakmunkásképző Intézet tanulója
Szabó Arnold (A honvéd özvegye) a székesfehérvári Vörösmarty Mihály Ipari Szakképző Iskola és Kollégium növendéke
Gáspár Anna (Mátyás anyja) a miskolci Szentpáli István Kereskedelmi és Vendéglátó Szakközépiskola és Szakiskola tanulója