A Bánság irodalma olyan, mint az állam az államban, mintha egy szabad országot látnánk kibontakozni benne. Alkotói az irodalmi hagyomány őrzői, műveik - úgy is mondhatjuk - arisztokratikusak. Eszteró István versei szervesen illeszkednek a XIX. századi magyar költészethez - állapította meg Bréda Ferenc esztéta.
A felolvasott szövegek nyelvezete igazolta Bréda kijelentését, ám emellett Eszteró igencsak gazdag és modern költői tárházat mutat be. A beszélgetést moderáló Orbán János Dénes szerint, ha nem tudnánk, ki a versek szerzője, arra tippelnék, az Előretolt Helyőrség Szépirodalmi Páholy egyik ifjú titánja bújik meg a szövegek mögött. A meghívott igencsak bátor hangnemben beszél erotikus témákról, fiatalos lendülettel versel az élet ?nagy kérdéseiről?- magyarázta Orbán.
Eszteró paródiái is remekművek, kiváló humorérzékkel közelíti meg Ady Endre, József Attila, a kortárs írók közül Orbán János Dénes, Sántha Attila vagy éppen Karácsonyi Zsolt költői hangjait. De mindezek mellett állatmesét dolgoz át filozófiai poémává, vagy éppen mitológiai alakokról mesél - mondja Orbán. Eszterónak öt verseskötete van, az első 1983-ban jelent meg, majd hosszú szünet után 2004-ben publikálta a másodikat, Gondolatok a hölgytárban címmel. A hétfőn bemutatott kiadvány az ötödik verseskönyve.
Eszteró elmondásából kiderült: az első kötete után a kommunista rendszer viszontagságai eltántorították a költészettől, majd az 1990-es években megjelenő transzközép mozgalom képviselői újra meghozták kedvét az íráshoz. Az új hang számára is új löketet adott a folytatáshoz - állította.
A beszélgetés további részében a Bánságban élő alkotókra tért ki. Kiderült: több Eszteróval egykorú irodalmár abbahagyta az írást, mivel a közösség, az ottani irodalmi fórumok nem adtak megfelelő visszajelzést, az erdélyi, magyarországi régiók irodalmi berkeibe nehéz volt bekerülni. Egyetlen irodalmi kiadó létezett, a Fáklya, ez publikálta a köteteket. Eszteró azonban nem hátrált meg, huszonéves életerővel költ, s olyan formai technikákat alkalmaz, amivel feledhetetlen versélményt nyújt az olvasónak.