Árverés századszor a Központi Antikváriumban

Irodalom

(MTI) - A katalógus szerint a jubileumi árverés legtöbbre taksált, 2 millió 500 ezer forintos kikiáltási áron induló darabja egy XVI-XVII. századi térképeket tartalmazó, vélhetően magyarországi összeállítású, különleges atlasz. A kiadványban számos, Magyarországot ábrázoló térkép, illetve hazai vonatkozású metszet található.
Bálinger Béla az árverésen kalapács alá kerülő ritkaságok között említette Petőfi Sándor János vitéz című művének 1845-ben kiadott példányát. Mint mondta, a könyv a legritkább irodalmi első kiadások egyikének számít. A főhős a könyv első oldalán ágaskodó lován, a hátsón pedig az óriással viaskodva látható. A hatszázezer forintos kikiáltási árról induló darab tudomása szerint az elmúlt negyedszázadban nem szerepelt árverésen.
Ritkaságnak számít az a fametszetes hónap-illusztrációkkal, korabeli magyar nyelvű bejegyzésekkel ellátott, XVI. századi kalendárium is, amelynek egyetlen ismert példánya kerül kalapács alá pénteken.
A kalendáriumok gyakori használatuknál fogva igen sérülékenynek számítanak, ezt a darabot azonban szép állapotban őrizték meg az utókor számára - mondta az antikvárium munkatársa.