Átadták az Artisjus díjait

Irodalom

 Balla Zsófia

(MTI) - Balla Zsófia A nyár barlangja című kötetéért érdemelte ki az Artisjus elismerését. A díjazottat Ferencz Győző költő, kritikus, irodalomtörténész, műfordító méltatta.

  
 "A nyár barlangja a költőnő tizenkettedik kötete, új verseinek egyik legfőbb témája a veszteség" - emelte ki Ferencz Győző. Balla Zsófia versei nem simulnak a kortársi uralkodó megszólalási módba, a költő tudatosan felfüggeszti nyelvi kételyeit, de mintegy ennek ellensúlyozására kompozícióit nem egyetlen mag köré szervezi. Mint elhangzott, a költőnő legfőbb törekvése, hogy visszaadja a szavak megtépázott méltóságát, és új kötetében poétikailag is izgalmas újításokat hozott.
   
Az Artisjus további három irodalmi díjat osztott ki, az elismeréseket Gönczöl Katalin, az Artisjus Irodalmi Alapítvány elnöke adta át.
   
Krusovszky Dénes költő, író, műfordító Elromlani milyen című verseskötetével érdemelte ki a díjat. Vári György kritikus méltatásában megemlékezett a költő karakteres hangjáról, kiemelve a versek radikalizmusát, mely a "nagyvonalúan újholdasnak nevezett líraeszmény hangzásvilágával" áll szemben. Vári György méltatta az alkotó irodalomszervezői és kritikusi tevékenységét is.
   
Szilágyi Zsófia irodalomtörténész A továbbélő Móricz című tanulmánykötetéért vehette át az elismerést. Reményi József Tamás szerkesztő, kritikus a munkáját "jófajta szenvedéllyel megírt, izgalmas tanulmánykötetnek" nevezte, amely "sok megkövesedett rárakódás alól" fejti ki az új "Móricz-képet". Reményi méltatta a kötet összehasonlító elemzéseit, és úgy vélte, a kötetben sorra nyílnak átjárók a műfajhatárokon, az önéletrajz és fikció köztes terein, ahol napjaink prózájában és Móricz örök újrakezdéseiben egyaránt eleven átrendeződés zajlik.
   
Tóth Krisztina költő, író Magas labda című kötetéért vehette át a díjat. A művet méltató Takács Ferenc irodalmár szerint a kötet Tóth Krisztina eddigi költői pályájának értékeit összegzi mértékadó módon. Ígéretes útkeresés a kötet, egy új költői hangváltozat első, de máris meggyőző költői teljesítmények formáját öltő lenyomata. Mint mondta, a Magas labdát fordulópontnak tartja Tóth Krisztina költői pályáján, egy érett és jelentős költészet foglalatának.
   
Az év komolyzenei díját rendhagyó módon egy három éve elhunyt zeneszerző, Pertis Jenő Ember voltam című kórusműve kapta, amely a Korunk Zenéje hangversenysorozatának tavaly szeptemberben tartott Megkésett ősbemutatók elnevezésű estjén hangzott el.
   
Hollós Máté zeneszerző laudációjában kiemelte: az év komolyzenei művének járó Artisjus-díjat az előző naptári évben bemutatott kompozíciója kaphatja meg. Pertis Jenő már három esztendeje eltávozott, mégis megajándékozza az utókort új kompozíciókkal, amelyeket "öniróniával is átitatott aszkétikus szerénysége rejtett éveken, évtizedeken át asztalfiókba" - tette hozzá. Pertis Jenő művei ma is felfedezésszámba mennek a korai utókor közönsége szemében - mondta.
   
Az év könnyűzeneszerzőjének Erdélyi Andrásnak, a Back II Black együttes gitárosának Szinger András, az Artisjus igazgatója adta át az elismerést. Erdélyi a Funkybiotikum című album dalszerzői munkájáért kapta az elismerést; a díjat átadó Bolyki Balázs énekes kiemelte: ez a kitüntetés is mutatja, hogy a sikeres előadók mögött figyelni kell zenék alkotóira is, mert rájuk általában kevesebb figyelem jut.
   

 Palya Bea

Az év könnyzenei produkciójának Palya Bea Egyszálének című albumát választották. A díjazottat méltató Wolf Péter zeneszerző az énekesnő-dalszerző egyéniségét emelte ki, mint mondta, "Palya Bea megjelenik, és onnantól kezdve nem lehet nem figyelni rá, nem lehet kivonni magunkat a hatása alól". Palya Beát varázslatos művésznek nevezte, aki ékköve minden produkciónak.

   
Földes László Hobo kapta az év könnyűzenei szövegírójának járó díjat a tavaly megjelent Circus Hungaricus lemezének "szuggesztív dalszövegei miatt". A díjat átadó Bródy János felidézte a rockzenész pályafutását, majd úgy vélte, "a Circus Hungaricus szövegei pontosan és erőteljesen szólnak arról a világról, amelyben létrejöttek, és a nemzetközi zenei formákat mélyen magyar tartalommal töltötték fel". Mint az Illés együttes egykori tagja fogalmazott, az album nemzedéki önvizsgálat és társadalmi helyzetjelentés egy önmagához és elveihez hűséges rocker szemével.
   
Az év könnyűzeneszerzői életműdíjat az idén Balázs Fecó vehette át, akinek 2009-ben jelent meg életművét árfogó Best of... lemeze. Laudációjában Malek Miklós elmondta: Balázs Fecó neve egybeforrt a Korál együttessel és a sitkei fesztivál sikerével. Mint elhangzott, a díjazott olyan zenész, akinek dalait hallva, soha nem kapcsoljuk ki a rádiót.
   
Az év magyarnóta-szerzője Bognár Gyula lett, akiről Nógrádi Tóth István nótaénekes elmondta: a díjazott harminc éve dolgozik a Balaton partján, és több mint négyszáz dalt írt, amelyek kottafüzetekben is megjelentek. Nógrádi Tóth István kiemelte: Bognár Gyula a magyar nóták mellett számos táncdalt, musicalt és gyerekdalt írt, mesejátékait pedig Budapest mellett Bécsben is bemutatta a Tihanyi Vándorszínpad társulata.
   
Az irodalmi díjak pénzjutalommal járnak, az irodalmi nagydíj  összege hárommillió forint, az irodalmi díjak mellé egyenként 1,8 millió forint jár, amelyet a díjazottak egy éven át  ösztöndíj formájában vehetnek fel. A zenei elismerésekhez pénzjutalom nem, csak egy violinkulcsot formáló kisplasztika társul.