Átadták a Szép Magyar Könyv 2009 díjakat

Irodalom

(MTI) - Az ünnepségen Zentai Péter László, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének igazgatója felidézte, hogy 50 éve versengenek a magyar tipográfia legjobbjai a könyvszakmai elismerésekért, amelyeket hagyományosan az ünnepi könyvhét nyitónapján adnak át.
   
Balázs István, a főzsűri elnöke beszédében felhívta a figyelmet arra, hogy míg a szakma a könyvkultúra jövőjéért aggódik, addig az olvasók sosem voltak úgy elkényeztetve, mint manapság. "Szépek-e a magyar könyvek?" - tette fel a kérdést, és úgy vélekedett, hogy a hazai kiadványok állják a versenyt a világ többi országának könyves termékeivel. Balázs István leszögezte: ma már a szép külcsíny elengedhetetlen feltétele a sikernek. Mint mondta, a zsűri azonban nem elégedett meg a "magakelletéssel", a tartalom és a forma egységét, valamint a szakmai szabályok betartását is díjazta.
   
A gyermekkönyvek közül a Naphegy Könyvkiadó által gondozott Kerekítő, Jakabosné Kovács Judit kötete érdemelte ki a Szép Magyar Könyv 2009 díjat. A könyv a Művészeti és Szabadművelődési Alapítvány különdíját is elnyerte.
   

Az ismeretterjesztő kiadványok közül Stemlerné Balog Ilonának az Osiris Kiadónál megjelent, Történelem és fotográfia című kötetét díjazta a zsűri. A tankönyvek kategóriájában Csajági Sándor és Fülöp Ferenc Fizika 9. című könyve, a Nemzeti Tankönyvkiadó kiadványa kapta a Szép Magyar Könyv díjat.

   
A tudományos művek, szakkönyvek, felsőoktatási kiadványok kategóriájában az elismerést Merkl Ottó és Víg Károly Bogarak a Pannon régióban című könyve kapta, amely a Vas Megyei Múzeumok Igazgatósága, a B.K.L. Kiadó és a Magyar Természettudományi Múzeum gondozásában jelent meg.
   
A szépirodalmi és ifjúsági kategóriában, a művészeti könyvek, albumok szekciójában, valamint a bibliofil és speciális kiadványok kategóriájában nem ítélték oda a Szép Magyar Könyv díjat, de - másik három kategóriához hasonlóan - több oklevelet is kiadott a zsűri.
   
Sólyom László, a Magyar Köztársaság elnöke különdíját Karczag Ákos és Szabó Tibor Erdély, Partium és a Bánság erődített helyei című könyve (Semmelweis Kiadó és Multimédia Stúdió Kft.) kapta, a miniszterelnöki különdíjjal Plihál Katalin Magyarország legszebb térképei 1528-1895 című kötetét (Kossuth Kiadó) jutalmazták. Az Antall József Emlékdíjjal az idén Béres József Szép magyar ének című kötetét (Akovita Könyvkiadó) ismerték el.
   
 

A kulturális tárca alkotói különdíjat ítélt oda Vertel Beatrixnak A polgári közjegyzőség emlékezete című kötet (Magyar Országos Közjegyzői Kamara) tervezői és tipográfiai munkájáért, Takács Mari garfikusművésznek A sötétben látó tündér (Pozsonyi Pagony) illusztrálásáért, valamint Holló Anna grafikusművésznek a Gréta garbója (Naphegy Könyvkiadó) illusztrációiért.

   
Demszky Gábor főpolgármester különdíját idén Benkő Melinda-Fonyódi Mariann Glocal city - Kortárs európai városépítészet című kötete (Terc Szakkönyvkiadó) kapta.
    
A Tamás László Emlékdíjat a család által legszebbnek tartott könyvborítóért az idén Parti Nagy Lajos Petőfi Barguzinban című kötetének (Borda Antikvárium) borítójáért Felvidéki András kapta.
   
A közönségdíjat az idén is a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál és a Veszprém Városi Művelődési Központ kiállításának látogatói szavazatai alapján ítélték oda Kelevéz Ágnes és Szilágyi Judit Nyugat-képeskönyvének (Petőfi Irodalmi Múzeum).
   
Boros Géza, a kulturális tárca művészeti főosztályvezető-helyettese két könyvesboltnak adta át a minőségi könyvesboltoknak járó Hermész-díjat: az elismerést idén a Pozsonyi úti Láng Téka és a Ráday Könyvesház kapta.