Ayaan Hirsi Ali: Az engedetlen

Irodalom

Az engedetlen című könyvében Hirsi Ali kemény tabudöntögetőnek bizonyul, írja ismertetőjében a kiadó. Nőies szenvedéllyel meséli el az iszlámtól való eltávolodásának folyamatát és vasakarattal vívott harcát az igazságtalanságok ellen, melyeket a vallás nevében követnek el. Hirsi Ali szerint káros, ha a Nyugat a mohamedánokat a hagyományaik megőrzésére biztatja, mert ezzel csak azt segíti elő, hogy bezárkózzanak saját identitásukba, vallásukba, kultúrájukba. Holott az iszlámnak modernizálódnia kellene, különben tovább erősödik az a fanatizmus és fundamentalizmus, amelynek részbeni következményeként az 1983 és 2000 között elkövetett 16 nagy terrorista akcióból tizenkettőért muzulmánok a felelősek, a terrorizmust támogató hét államból öt muzulmán, és a 2000-es év 32 fegyveres konfliktusának kétharmadában muzulmánok vettek részt.
 

A kislányként a mohamedán hit előírásait szigorúan követő családban élő Hirsi Ali túlélte a polgárháborút, a megcsonkítást és a kegyetlen veréseket. Húszas évei elején megszökött az erőszakkal rákényszerített házasság elől, és politikai menedékjogot kért Hollandiában. Itt sikeresen diplomázott politikatudományból, és megpróbált segíteni súlyos depresszióba zuhant nővérének. Parlamenti képviselő lett, akit testőrök őriznek, mert a szólásszabadságért, az iszlám nők jogaiért, a mindennapos erőszaktétellé fajuló kényszerházasságok, a szüzesség egyedüli női erényként való felmagasztalása ellen harcol. Mindezek következtében a mohamedán szélsőségesek és politikusok a fejét követelik, apja pedig megtagadja. Nem véletlenül: Hirsi Ali azokhoz a kérdésekhez szól hozzá, melyek Hollandiában, Franciaországban vagy éppen Amerikában szinte mindennapos beszédtémává váltak. Például a csadorviseletről. Vagy a terrorizmusról. A zsidókról. És Hirsi Ali leül közénk egy fotelba, hogy mondja a maga megszenvedett igazságát. Hitelesen és eredetien. Nem véletlenül nevezik őt a női Rushdie-nak.

 
Ayaan Hirsi Ali 2005-ben bekerült a Time magazin által legbefolyásosabbnak tartott száz személyiség közé, a Glamour "2005 Hősei" közé választotta, és a Reader's Digest szavazásán elnyerte az "Év Európai Személyisége" címet, emellett számos emberjogi kitüntetésben részesült.