(MTI) - A két, egymást követő héten megrendezett aukciókon mindkét alkalommal a Kner nyomda történetét, fejlődését reprezentáló 25-25 kiadvánnyal indítják a licitet. Az első árverésen a nagyobb példányszámban megjelent, tipográfiai kivitelben igényes kiadványok közül lehet vásárolni. A második aukción a különleges kötésben, alacsony példányszámban kiadott bibliofil kötetek, ritka nyomtatványok, valamint a hőskorból való ritkaságok, például a nyomda első és az államosítás előtti utolsó kiadványa várja a gyűjtőket. Két, Batthyány Lajos sajátkezű aláírásával ellátott iratot is kínálnak, 100 ezer forintról indulva.
A kiegyezés páratlan dokumentuma az a kézírásos levél Ferenc József osztrák császár és magyar királytól, amely Andrássy Gyula gróf miniszterelnöki kinevezését erősíti meg. A dokumentumot 400 ezer forintról indítják, de milliós leütést vár érte az antikvárium. Egy magyar nyelvű, a sóbányákról szóló, Rákóczi Ferenc erdélyi fejedelem sajátkezű aláírásával ellátott levelet 300 ezer forintért lehet megszerezni, míg I. Lipót címeres leveléért 250 ezer forintot kérnek.
Egy első kiadású Petőfi verseskötet, az 1845-ben megjelent Czipruslombok Etelke sírjáról, igazi gyűjtői darab. Nagyon ritka, mert a személyes tárgyú versek kis példányszámban láttak napvilágot. A tudós történetíró, Bél Mátyás (1684-1749) Magyarország történeti-topográfiai leírását - Notitia Hungariae novae historico geographica - négy részben, vármegyék szerinti leírásban tervezte megírni. Korai halála ebben megakadályozta. Csak az első rész négy kötete jelent meg. Később derült ki, hogy a folytatás egy része, Moson vármegye leírása a szerző halálakor már a nyomdában volt, s azt 1750 körül kinyomtatták. Szakértők szerint nem valószínű, hogy egyetlen megye néhány ívnyi terjedelmű leírását önállóan megjelentették volna. Elképzelhető, hogy a szerző az addig elkészült részt véleményezés céljából átadhatta néhány tudóstársának, de az is lehet, hogy Bél halála után valaki a nyomdában megmentett néhányat a félbemaradt mű megsemmisítésre váró íveiből. Ebből az V. kötetből a világon mindössze négy példány ismert, ebből egy van Magyarországon, a nemzeti könyvtár tulajdonában. A most felbukkant példány az ötödik, kikiáltási ára egymillió forint.
Laskai Osvát prédikációgyűjteményének 1498-as első kiadása, valamint a Methodius jóslatait és Aytinger ehhez fűzött magyarázatait tartalmazó, magyar vonatkozásokat is tartalmazó, 1499-es ősnyomtatvány induló árát egyaránt 1,5 millió forintra tették. Egy 18. századi énekeskönyv festett pergamenkötése miatt képvisel különösen nagy értéket, míg egy szecessziós mesekönyvet Alfons Mucha gyönyörű rajzai emelnek igazi művészkönyvvé.
Kazinczy Ferenc híres, magyar nyelvészeti, nyelvtani ritkaságokat összegyűjtő forráskiadványának eddig ismeretlen 1807-es első kiadása 200 ezer forintos kikiáltási áron szerepel. A Horváth András könyveiből álló kolligátum azért számíthat gyűjtői csemegének, mert Kazinczy Ferenc könyvtárából származik, benne a költő sajátkezű bejegyzése.
Gyűjtői csemege Arany János Katalin című kis kötetének 1850-es első kiadása (80 ezer forint). A szabadságharc után Szalontára visszavonult Arany Jánost a kiadó, Szilágyi Sándor arra ösztönözte, hogy a cenzúra miatt múltbeli történetet írjon. A ponyva külsejű füzet alacsony példányszámban láthatott napvilágot, s így - a költő egyéb első kiadású munkáival ellentétben - páratlanul ritka, a könyvgyűjtők és az antikváriusok előtt is szinte ismeretlen.