Egymást diktáló versek
Felszökken a tudatomban a felismerés, hogy milyen nagyszerű költők közt éltem, akik nemcsak költőnek voltak nagyszerűek, hanem embernek is! Számomra nagy szerencse volt, hogy Illyés Gyula és Szabó Lőrinc levélben a börtönbe utánam nyúltak, a hatalmat vissza- fogták; nekem tartást adtak a kötél lengő szörnyű nullái közt. És Juhász Ferenc a miniszterhez fordult közbenjárásért, hogy a legkiválóbb agysebész végezze rajtam a mű- tétet. Két év múlva a börtönből hazajöttem. Egy hónap múlva az agy- és idegsebészetről úgy, hogy most írom ezt a verset. És Vas István dedikált könyvével várt mindenen túl.
*
Hogy tisztelik, viszik szellemükkel utcára, térre, akikkel Ady Endrének, később Illyés Gyulának, József Attilának vitája volt. Gyülekeznek mögöttük, kiket a nyomorult időkben otthagytunk. Tolják elő őket ők, kiknek nincs közük a magyar költészet szelleméhez. De nem hívják elő Esze Tamást a magyar történelemből, hogy küldjék Rákócziért. Nem tudják, hol, miket ír most Mikes Kelemen. Hát nekem is vitám van velük a versen át e mai időben. Ó élő és tiszta szó! Ha élhetnél és élnél itt megint és törvényszerűen bennünk és közöttünk.
Illyés
"Ceruzám homokba rág a papíron; élményeim gyalog, mentemben írom nemzetem tenéked! Követi nyomon az utókor s, errébb, két csendőr lovon."
Hogy hallgat és milyen süket az utókor! Kezdik lengetni magukat a csendőrtollak; Horthy Miklós legszebb katonái grasszálnak civilben, hazudoznak és lopnak. Az ország elnyikhajosodik rossz- és jellegtelen arcú politikusaival. Fejemben vijjog a neved az ország fölött, mint fészkét és kicsinyeit féltő madár. Mégis jelen vagy a hiányoddal, azzal, hogy nagyon hiányzol! Nyomoznak utánad: kívül a versen mit műveltél? Elárultad-e a hazát? Vörös vagy-e? Nem tudják (vagy éppen tudják?), hogy ott énekeltél, ahol nyolcadik évszázada minden valamirevaló magyar költő. A szellem koordinátái lettek mára soraid: hazatalálni, megmaradni ezen a földön újra, mindig. Nevelni törekedtél egy népet, a magyart; óvni és segíteni, a cselédlány szülötte tisztességével, a "ne kenődjék rám idegen piszok" szigorával. Ahogy engem neveltél tudtodon kívül, hogy soha nem engedett el a kezem és nem hagytam magam elszakadni tőled. Ahogy most sem, mikor döbbenten látom a levegő és a lélek tudathasadását. És nem nyugszom; hátra és előre az időben áldást és boldogságot kérek porodra, mely így lett teljesen egy Magyarországgal.
DebrecenBarta János, Juhász Géza emlékének
A város, amelynek Nagyerdeje van és Nagytemploma; az erdőn innen is fája és virága, túlnan gyönyörű népdala, amelyben vize és azon híres hídja van. Van egyeteme s az épülete, mint egy zenemű olyan. Széles utcái vannak és nem lehet tudni, hogy melyikből fordul ki egy gyönyörű alkalommal Csokonai Vitéz Mihály és Fazekas Mihály. Tág előszobája a Hortobágy, állataival. A költői realizmus innen indult el az országba, szinte mozarti ragyogással. Kívánom, hogy Illyésen át eleddig e most készülő versben érjen el. Ó, a nép, az ország hányszor mondta itt függetlennek és nemzetnek magát! Debrecen te, éneklő magyar valóság, négy éven át hallgattalak és láttalak. Itt kezdtem el a papiros örök panaszfala előtt szólni én is; innen húzott a társadalom örvénye magába, hogy a szavam belőle kisodródjék. S örömömre ide jött gyakorta nyáron az Arany Bika felől a Péterfián, a Simonyi úton Veres Péter és Szabó Pál.
|