Bob Geldof az első budapesti Hay Fesztiválon

Irodalom


bob_geldof.jpg
Bob Geldof

MTI) Az irodalmi és művészeti programsorozatot beharangozó keddi budapesti sajtótájékoztatón Lyndy Cooke, a Hay Fesztivál ügyvezető igazgatója elmondta: a rendezvényen a "nagyszerű irodalmat fogják ünnepelni fieszta hangulatban".

 
Felidézte, hogy a Hay Fesztivált 25 éve alapították egy kis walesi faluban, Hay-on-Wye-ban, és mára a világ egyik legnagyobb kulturális rendezvényévé nőtte ki magát: öt kontinens 15 nagyvárosában rendezik meg évente, tavaly a programoknak több mint 200 ezer látogatója volt.
 
Az igazgató arról is beszélt, hogy a fesztivál története során olyan hírességek is csatlakoztak a rendezvényhez, mint a dél-afrikai Desmond Tutu Nobel-békedíjas egyházi vezető, Al Gore amerikai politikus vagy például Bill Clinton amerikai elnök, akitől a Hay Festival egyik szlogenje, "az elme Woodstockja"  is származik.
 
A budapesti fesztivál egyik helyszíneként szolgáló Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) főigazgatója, E. Csorba Csilla úgy vélekedett, hogy a rendezvény "kötetlen, magas színvonalú, gondolatok hálójával összekötött" beszélgetések sorozata lesz. "Saját költségvetésből nem is gondolhattunk volna ilyen vendégekre" ? tette hozzá.
 
A rendezvénysorozatot május 4-én este nyolc órakor Bob Geldof koncertje nyitja a Petőfi Csarnokban, ahol az ír folk-punk-rock legenda új lemezéről, a How to Compose Popular Songs That Will Sellről is játszik majd dalokat. A zenész-íróval szombaton a PIM-ben is lehet találkozni, a 11 órakor kezdődő beszélgetésen Bob Geldofot, a "szolidaritás ikonját" Peter Florence brit fesztiváligazgató fogja kérdezni.

Sheila Cremaschi, a segoviai Hay Fesztivál igazgatója arról beszélt, hogy a rendezvénysorozat a kényes témákat sem kerüli el, pénteken este hatkor a Central European University-n (CEU) a kínai származású, Londonban élő írónővel, Jung Changgal hallható beszélgetés, amelynek fő témája az internet okozta változások lesznek Kínában. Emellett szóba kerülnek művei is, például legismertebb, családtörténeti regénye, a Vadhattyúk.
 
A rendezvénysorozat vendége lesz Ban Sigeru (Shigeru Ban) japán építész, akit a Time magazin a 21. század "legkreatívabb alkotójának" nevezett. Sheila Cremaschi az építész életútját ismertetve elmondta: ő ismerte fel először, hogy a katasztrófa sújtotta területeken a legnagyobb veszteség az emberi méltóságot éri, hiszen ilyenkor a lakosság személyes terei tűnnek el. Ezt pótlandó, Ban Sigeru gyorsan felhúzható papírházakat tervezett. Az építésszel ? akinek a nevéhez fűződik a Pompidou Központ metzi fiókintézménye is ? a Pritzker-díj ügyvezető igazgatója, Martha Thorne fog beszélgetni szombaton kora délután a PIM-ben.
 
Budapestre látogat a pakisztáni származású, brit regény-, dráma- és forgatókönyvíró, Hanif Kureishi is, akinek több kötete, például A kültelki Buddha és az Intimitás magyarul is napvilágot látott. A szerzővel szintén szombaton kora délután lehet találkozni a PIM-ben, a forgatókönyvéből készült Az én szép kis mosodám című filmet pedig vetítik a CEU-n.
 
Délután Ben Okri Booker-díjas nigériai költő-íróval hallható beszélgetés a PIM-ben, a szerző a The Famished Road című, 1991-ben megjelent regényéért kapta meg a világ egyik legjelentősebb irodalmi elismerését.
 
A fesztivál számos magyar szerzőt is felvonultat, vendég lesz többek közt Dragomán György író, Habsburg György politikus, Kiss Noémi író, Tóth Krisztina író-költő, Bán Zsófia író, kritikus, Gerőcs Péter író, Földényi F. László irodalomkritikus, Bednanics Gábor irodalomtörténész, valamint Kollár Árpád költő, műfordító.
 
Dóka Tibor, a Hungarofest Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója újságírói kérdésre elmondta, hogy a rendezvény mintegy 30 millió forintba kerül, amelyen fele-fele arányban osztoznak a fesztivál külföldi szervezőivel. Kiemelte: büszkék arra, hogy Magyarország a keleti blokk országai közül elsőként rendezheti meg a Hay Fesztivált.