Csányi Vilmos: Etológia és Társadalom

Irodalom

Január 9-én 19 órakor az Alexandra Pódiumon (Alexandra Könyvesház (1055 Budapest, Nyugati tér 7.) Csányi Vilmossal Bán Magda beszélget Etológia és Társadalom című most megjelent könyvéről. A könyv a helyszínen 3500 forint helyett 2000 forintért megvásárolható.

?Az a jó társadalom, az a tudásalapú társadalom, ahol a részek éppen olyanok és éppen úgy kapcsolódnak egymáshoz, hogy a nagy egész ettől jó irányba mozdul? ? áll a kötet ajánlójában.

Csányi Vilmos biológus, az akadémia rendes tagja, az ELTE Etológiai Tanszékének egyetemi tanára, a Magyar Etológiai Társaság tiszteletbeli elnöke. Etológiát, humánetológiát és evolúciós rendszerelméletet tanít. Kutatási területe az állati és emberi viselkedés, valamint a biológiai és a kulturális evolúció kérdései.

?Az utóbbi években a kutyák viselkedésével kapcsolatosan végzett munkám alapja az a hipotézis, hogy a kutya jelenlegi környezete, valamint a korai - még talán a nyelv előtti ember - környezete számos hasonlóságot mutat. Mindkét környezet szervezett emberi közösségekből áll, amelynek tagjai együttműködnek, kommunikálnak és igyekeznek egymás mentális állapotát, valamint szociális akcióit megérteni. Feltételezem, hogy ez a környezet befolyásolta a szelekciót mind a korai ember evolúciós kialakulása, mind pedig a kutya háziasításának folyamatai során. Ha ez a hipotézis életképes, akkor a kutya tulajdonságainak vizsgálata modellként szolgálhat a korai emberi evolúció vizsgálatára is. Ha vizsgálataink megerősítik, hogy a kutya és az ember mutat bizonyos viselkedési analógiákat, akkor feltételezhetjük, hogy ennek egyes elemei nem véletlenül kerültek kapcsolatba egymással, hanem mögöttük valamilyen fontos viselkedés-evolúciós mechanizmus húzódik. A kutyát figyeljük tehát, és az emberről, az emberi viselkedés kialakulásának korai fázisairól tudhatunk meg fontos dolgokat.? (Az ember és a kutya viselkedési analógiái c. Akadémiai székfoglaló bevezetője)

Csányi Vilmos honlapja ITT.