Csaplár Vilmosé a 2010-es AEGON Művészeti Díj

Irodalom

(MTI) - Az öttagú zsűri nevében Gács Anna kritikus jelentette be, hogy a Hitler lánya című munkának ítélték a díjat, mert a könyv "merészen eredeti vállalkozás: anekdotákat, vicceket, történelmi apokrifeket és valóságos forrásokat dolgoz össze szövevényes, de biztos kézzel szerkesztett történelmi regénnyé".

   
Hősei között a történelem valódi szereplői és az írói fantázia teremtményei - például Adolf Hitler és Kucor Fanni, Kasztner Rezső és Kujeda Éliás - is jelen vannak. Bár - mint az író fogalmazott - a kitalált figurák számára sokszor valóságosabbak az igazi személyeknél. A szerteágazó elbeszélés jó fél évszázadot ölel fel, bejárja Magyarországot, miközben egyre komorabb képet fest a mindenkori hatalom és az egyéni sors kapcsolatáról.
  
Csaplár Vilmos regényét nem utolsó sorban az teszi rendkívül izgalmassá és rendhagyóvá - vélte Gács Anna -, hogy képes összebékíteni két, látszólag összebékíthetetlen dolgot: elbeszélője egyfelől jóízűen sztorizó kisembernek hat, másfelől a végzet szenvtelen végrehajtójának.
   
Csaplár Vilmos 1971-ben és 1972-ben a Jelenlét című egyetemi irodalmi folyóirat alapító főszerkesztője volt, 2003-tól a Szépírók Társasága elnöke. Lovagkor című 1971-es novelláskötete óta 21 esszékönyve és regénye jelent meg. Írt drámát és film-, illetve televíziós forgatókönyveket. Több irodalmi és művészeti díj birtokosa. Mint az AEGON Művészeti Díj tulajdonosa, fél évvel később jelölhet egy másik magyar művészt az AEGON Művészeti Társdíjra.
   
Zatykó Péter, az AEGON Magyarország Zrt. vezérigazgatója arról számolt be, hogy a kultúra támogatását fontosnak tartják az anyacéghez hasonlóan, amely elindította a ma már világhírű zongorista, Lang Lang karrierjét. A kínai művész a közeljövőben meghívásukra ismét fellép Budapesten.