Cserna-Szabó András - Darida Benedek: Jaj a legyőzötteknek!

Irodalom

A Jaj a legyőzötteknek, avagy süssünk-főzzünk másnaposan című könyv a katzenjammerológia, vagyis másnaposságtan  tudományának megalapozása. Komoly filológia apparátussal, kiváló íráskészséggel, valamint szakácstehetséggel készült el. A kötethez ajándék hányószacskó is jár. A kötet bemutatója a JAK Pikniken (június 2-án) este nyolckor lesz. Kiadja az Alexandra Kiadó.
 
 
A kötet ajánló szövege:
 
Az iskolában megtanuljuk, hogy a versek, eposzok és regények hősiességről, szerelemről és halálról szólnak. Megszámoljuk a szótagokat, elemezzük a cselekményt, dicsérjük az alkotó míves nyelvezetét. De soha, egyetlen tankönyv sem említi, hogy az egész világirodalom, tokkal-vonóval felfogható egy gigantikus lakomaként is, ahol tengernyi alkoholt fogyasztanak el a résztvevők. Hiszen hogyan indul az európai filozófia? Szókratész és haverjai egy rettentő buli után, pocsolyamásnaposan a szerelemről elmélkednek - közben persze újra berúgnak. A szerzőpáros könyve pedig visszavonhatatlanul bebizonyítja: ez a buli azóta is tart, csak a szereplők és a piák cserélődnek.
 
A borral, a mámorral, az eksztázissal már sokan foglalkoztak, de a legkomolyabb gondolkodók is restek voltak ahhoz, hogy mulatozás közben benézzenek az asztal alá, ahol bizony mocskot, üzekedő párokat és görnyedve okádó iszákosokat találunk. Szerzőink magukat sem kímélve hatoltak be a felfedezetlen területre, és megírták a másnaposság regényes kézikönyvét, egyúttal megalkották a katzenjammerológia tudományát is.
 
33 írásban ismertetik a legnagyobb piás művészeket és halhatatlan alkotásaikat, amitől az a szörnyű gyanú ébred bennünk, hogy a remekművek döntő többségét semmirekellő szeszkazánok alkották, macskajajosan fetrengve. Teszik mindezt alapos tárgyi tudással, lelkesedéssel és - a remekművekhez hasonlóan - megfelelő szótagszámmal, remek cselekménnyel, míves nyelvezettel. Miközben végigdülöngélünk a világ- és a hazai művészet vigalmi negyedén, 52 receptet is kapunk ajándékba, hogy minden héten hatékonyan vehessük fel a küzdelmet a katzenjammer ellen. Ám ha az előző napi alkoholmennyiség miatt gyomrunk még a legütősebb ellenszertől sem nyugodna meg - nyugodtan használhatjuk a könyvhöz mellékelt "egészségügyi tasakot", vagyis a magyar "tacsizacsit".
Egészségünkre, proszit és fenékig!
 

cserna-darida.jpg
Cserna-Szabó András (balra) és Darida Benedek
 
A szerzők magukról:
 
 
Cserna-Szabó András
 
1974. március 9-én születtem Szentesen, napra pontosan 40 évvel Jurij Gagarin világra jötte után. Édesanyám szerint gyerekkoromban "hős, szovjet katona" szerettem volna lenni, pedig sose altattak vodkás kenyérrel. Nem tudom, az életemet hol rontottam én el, de factum a factum: gyáva, magyar, katonai szolgálatra alkalmatlan felnőtté cseperedtem. Középiskolai tanulmányaimat a Szamárdelelő Csárdában végeztem a 2+1 lagzizenekar zenei aláfestése közepette, majd szüleim budapesti egyetemi tanulmányokra adták fejem - így a következő öt évben délelőttönként gyakran snóblizhattam kukásokkal a Móricz Zsigmond körtéri Egri Tanszék pincehelyiségében. Ebben a borozóban jutott tudomásomra az is, hogy az írók sokáig alhatnak - s én abban a szent minutumban ezt a rögös pályát választottam.
 
 
Darida Benedek
 
1970. október 4-én születtem Szentesen, napra pontosan 400 évvel Pázmány Péter világra jötte után. Első otthonom a Baross utcában volt, nagyjából félúton az Aranykalász ("Toklász") nevű műintézmény, illetve a szentesi resti között; utóbbi vendéglátóipari egységben a családi legendárium szerint puszta tejfoggal haraptam szilánkká a bordázott falú vizespoharakat a vasárnapi ebédek alkalmával. Életem eddigi legkeményebb másnapossága katonakoromban, Sedlec-Podboranyban taglózott le - azon a reggelen arra ébredtem, hogy három T 55-ös harckocsi lángol fekvőhelyemtől mintegy húszméternyi távolságra (a Varsói Szerződés utolsó közös hadgyakorlatán vettem éppen részt). Azóta nem iszom bárszentmihályfalvai bort, és az incidenst követően a VSZ is villámgyorsan megszűnt.
 
 
A könyv ajánlói:
 
"A részögös legények könyve engömet arrúl győzött mög, hogy a legízösebb kokaspörkőtet is el löhet baszni egy kávéskanálnyi szarral."
Rúzsa Sándor, bötyár
 
 
"Amikor a kilencvenes évek elején elolvastam a Maláta sörújságban a fahéjas tehénpörkölt receptjét, azt hittem, ennél már nincsen lejjebb. Szomorúan jelentem, hogy tévedtem."
Para-Kovács Imre, kortárs
 
 
"Jók a receptek, de én inkább a dinamitban hiszek."
Matuska Szilveszter, hídember
 
 
"Igazi összegző mű,a népesség jelentős részét megszólító útmutató, újra és újra elővehető kézikönyv. Felfegyverkezve indulhatunk immáron a harcba."
Lovasi András, a Kispál és a Borz frontembere
 
 
"És mit csináljon az egyszeri szovjetember, ha csákánnyal a fejében ébred?"
Lev Trockij, permanens forradalmár
 
 
"Hányásba csomagolt kultúrhistória, szellentéssel útjára bocsátott szellemtörténet, trágyalével és lóvelővel locsolt filozófiai traktátus, füstölt ökörnyelvöltögető irodalom."
Bächer Iván, író

 
"Vazelinnel elmegy."
Pamela Anderson, írónő