Csukás István, Vámos Miklós és Jókai Anna a diákok kortárs-kedvence

Irodalom


Susu_JozsefAttilaSzinhaz_CsukasIstvan_DKOKO20081126012.jpg
Csukás István

(MTI) - A diákok háromnegyede olvasta már Csukás István könyveit, negyede Vámos Miklós és Jókai Anna műveit is lapozgatja. A Felvételi Információs Szolgálat és a Magyar Író Akadémia közös felmérés alapján a felsorolt 39 kortárs író és költő esetében a diákok mintegy egyharmadának ismerősen csengtek a nevek. A diákok kortárs irodalmi toplistáján Csukás István, Jókai Anna, Vámos Miklós, Karafiáth Orsolya, Darvasi László, Parti Nagy Lajos, Spiró György, Závada Pál, Nádasdy Ádám, Karinthy Márton szerepelt a tényleges olvasmányélmények alapján. Az összegzésből kiderült, hogy az aktuálisan olvasott könyvek listája elsősorban nem a kortárs irodalomból, hanem a kötelező olvasmányok köréből tevődik össze ebben a korosztályban.

A házi könyvtárból a szórakoztató irodalom sem hiányzik: a diákok 20 százaléka romantikus regények után kutat, de a kalandregények, a történelmi és fantasztikus regények is a kedvelt olvasmányok között szerepelnek. A felmérés készítői szerint optimizmusra ad okot, hogy a középiskolások 34 százaléka az olvasás mellett alkalomszerűen foglalkozik versírással, és szintén ugyanennyi diák vezet naplót mindennapjairól. Kicsit kevesebben már a novella- és a dalszövegírással is megpróbálkoztak. Az írói tevékenységgel kapcsolatban a diákok 49 százaléka olyannyira elhivatott, hogy szívesen beiratkozna valamilyen íróképzésre. A megkérdezettek többsége személyes témában vezet blogot, saját életéről és érzelmeiről ír, esetleg saját verseit, novelláit, alkotásait jelenteti meg.

Az egyéb témájú blogok között szerepel a film, a zene, a könyv, a pénzügy, a diéta és a fitnesz, a pop, a művészet, a környezetvédelem, a sport, a szociális témák, a gasztronómia, a fotó, a filozófia, az informatika, a szerelem, a gyöngyfűzés. A felmérés tavaly decemberben 2919 középiskolás diák részvételével zajlott, a kutatásban olyan tanulók vettek részt, akik biztosan érettségi vizsgát tesznek, és biztosan szeretnének továbbtanulni valamely felsőoktatási intézményben.