Czakó Gábor új Beavatás-kötettel jelentkezik

Irodalom

(MTI) - Mint a szerző elmondta, a könyv a Duna Televízióban tizennégy éve indult esszésorozatának epizódjaiból válogat; a szövegek a szóban elhangzott esszék szerkesztett, kibővített, esetenként összevont változatai.
    

A témák széles skálán mozognak: az esszék foglalkoznak többek között a nyugati társadalmakra egyre jellemzőbb bizalmi, és ebből fakadó demográfiai válsággal, az Európába irányuló nagymértékű bevándorlással, a család átalakulásával, a cigánykérdéssel, a kereskedelem által gyártott művészeti izmusokkal, és számos magyar történelmi témával.
    
Utóbbiak közül Czakó Gábor kiemelte a második világháborús svábirtásról és délvidéki magyarirtásról, a "belső Trianonról", azaz a korabeli magyar kormány eseményekben játszott szerepéről, valamint az Osztrák-Magyar Monarchia felbomlásáról és az avarok bukásáról szóló írásait.
    
Az elvontabb témák közül szó esik a Napemberről és a Holdemberről - utóbbiak mások körül "keringenek", míg az elsők a középpontok -, a dadaizmusról, vagy épp a Mars gyarmatosításának "gyermeteg" ötletéről és kulturális-pszichológiai hátteréről - sorolta a szerző.
    
"Húsz éve neveztem el gazdaságkornak a mai civilizációt, mely megszakította kapcsolatát a magasabb szellemiséggel, azaz Istennel, és bedeszkázta az eget; ennek nyomán az anyagi folyamatok elszabadultak, az emberi kapcsolatok, így a család, a barátság szétzúzódtak, a társadalmak pillérét képező bizalom pedig megingott. Az esszék témáinak látszólag nem sok közük van egymáshoz, valójában azonban egységes szemléletből születtek, közös transzcendens térben állnak. Azt tükrözik, hogy mindannyian összefüggünk egymással, az országgal és a világgal" - fejtette ki Czakó Gábor.
 
A Lépcső és szalmaszál című kötetet kedden este Zombori Ottó csillagász mutatja be a III. kerületi Szent József-házban.