Debreceni irodalmi napok

Irodalom

(MTI) - A szervezők örömmel nyugtázták, hogy az egész országot mozgósító pályázatra a debreceniek mellett Soprontól Hódmezővásárhelyig, de még Erdélyből és többen pályáztak.
Debrecen, mint eddig, ezután is mindent megtesz a kultúra támogatásáért - mondta Halász János alpolgármester. Emlékezetett arra, hogy az irodalmi napok és a Csokonai-pályázat mellett az önkormányzat évi 20 millió forinttal támogat négy folyóiratot, továbbá több más kulturális nagyrendezvényt, s folyamatosan vásárol Debrecenhez kötődő irodalmi relikviákat.
A két éve meghirdetett Csokonai-regénypályázaton megosztott első helyezést ért el Ballai László (Budapest) Rettenetes csend, illetve Bálint Péter (Debrecen) Végbúcsúmat tiszta szívvel fogadjátok című munkája. Megosztott második díjat kapott Borbás Rozália (Simonné Bereczki Klára; Hódmezővásárhely) Endymion, és Juhani Nagy János (Bodony) Mihály könyve című műve. Az első helyezettek 1-1 millió forint, a második helyet megszerzők 500-500 ezer forint díjazásban részesültek. A zsűri harmadik díjat nem adott ki.
Az ünnepélyes megnyitón valamennyi alkotó emléklapot vehetett át Halász Jánostól.
Az Alföld irodalmi folyóirat díját az idén Bálint Péter, Horváth Elemér és Radnóti Sándor kapta.
A Debreceni irodalmi napokat az idén Mondatok a zsarnokságról címmel rendezik meg, ezzel is emlékezve 1956-ra, de - mint azt Görömbei András akadémikus megfogalmazta - nem csak mint történelmi eseményre, hanem arra az eseményre, ami emberi és nemzeti mivoltunkat is kivetítette, s ami örök erőforrás.
Az irodalmi napok résztvevői a hagyományoknak megfelelően pénteken megkoszorúzzák Csokonai Vitéz Mihály síremlékét; a találkozó szombaton fejeződik be Debrecenben.