Dobos László író kapta az idén a Pro Probitate - Helytállásért díjat

Irodalom

(MTI) - A kitüntetett minden évben Nagy János szobrász kisplasztikáját kapja emlékül. A parlamenti képviselők ezzel az 1994-ben létrehozott díjjal szlovákiai magyarok egy jelentős személyiségének vagy szervezetének magatartását, közösségi helytállását jutalmazzák.
   

doboslaszlo_by_ujszo.jpg
Dobos László

A díjat Bárdos Gyula, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) parlamenti frakcióvezetője adta át pénteken a párt pozsonyi székházában. Az ünnepségen jelen volt Csáky Pál pártelnök, valamint több magyar parlamenti képviselő. Dobos László életútját, munkásságát Berényi József, az MKP elnökhelyettese méltatta. A kitüntetett köszönő beszédében a szlovákiai magyar értelmiség létrejöttének, számbeli gyarapodásának fontosságára figyelmeztetett, egyben arra is, hogy ennek a rétegnek kötelessége a közösség szolgálata, megmaradásának elősegítése.

   
Dobos László Királyhelmecen született 1930-ban. Aktív szerepet vállalt az 1968-as prágai tavasznak nevezett reformidőszakban, majd másfél évig a szlovák kormány tárca nélküli minisztere volt. A rendszerváltás után az Együttélés politikai mozgalom parlamenti képviselője volt. 1994-ban Kossuth-díjat kapott. Legismertebb művei: Földönfutók (1967), Egy szál ingben (1976), Hólepedő (1979), Sodrásban (1984), Engedelmével (1987), A kis viking (1991), Az idő mélységéből (1994).