Drámaírás a színiakadémián

Irodalom

A jelentkezőknek beiratkozáskor kötelező és bemutatkozó jellegű írásokat kell beadniuk. A kötelező drámaírás-gyakorlatoknál választani lehet az alábbi két feladatsor közül.

 
A/ - egy új, még megíratlan dráma tervezete (terjedelem 5-10 oldal)
    - szinopszis,
    - a főbb szereplők jellemzése,
    - egy színpadszerűen kidolgozott, párbeszédes jelenet
    - a terv indoklása (terjedelem 3-5 oldal)
 
B/ 
1. "Szakítás" - színpadi jelenet személyes tapasztalatok, élmények alapján (lehet egy pár, két barát vagy szülő-gyerek szakítása is). Röviden vázolja a szereplők karakterét, előtörténetét, azt a helyzetet, amely a szakítást kiváltotta (terjedelem 4 - 5 oldal)
2. Válasszon ki egy olyan újsághírt, cikket a napi sajtóból, amely érzése szerint drámai konfliktust tartalmaz, és vázolja, hogyan építene jelenetet, színpadi cselekvést köré. A cikket is mellékelje a drámaötlethez. (terjedelem 3 - 4 oldal).
 3. "Fordítsa le" mai magyar nyelvre a "Lenni vagy nem lenni" monológot a Hamletből (ford. Arany János), megőrizve a drámai szituáció által hordozott érzelmi, indulati töltést. Az átírás nyomán prózai szöveg szülessen. (terjedelem 1 oldal).
Bemutatkozó írások  (nem kötelező):
 
- Önéletrajz  szubjektív módon - személyes érzések, hangulatok, kétségek jegyében.  (terjedelem 2 oldal)
- Saját szépirodalmi alkotás, amelyről úgy érzi, kifejezi a személyiségét (vers, rövidpróza, jelenet stb. - lehet korábbi, már publikált mű is)
 
A beiratkozás és az írásbeli feladatok leadása  július 13-18., a szóbeli felvételi vizsga pedig július 20-23. között lesz Marosvásárhelyen.
 
További tudnivalók az egyetem honlapján.