Az éjfél gyermekei kapta a Best of Booker-díjat

Irodalom


salmanrushdieDSZZS20071129005.jpg
Salman Rushdie

(MTI) - Az eddigi Booker-díjasok listájáról egy bizottság által kijelölt hat szerző közül végül online szavazással választották ki a győztest - bár volt, aki bírálta, hogy a többi Booker-díjas íróra már nem lehetett voksolni. Az internetes szavazáson világszerte mintegy 8 ezren vettek részt, Salman Rushdie könyve 36 százalékkal a legtöbb szavazatot kapta. A "finalisták" között volt még a Nobel-díjas J.M. Coetzee Szégyen (Disgrace), Nadine Gordimer Az őrző (The Conservationist), továbbá Pat Barker The Ghost Road, Peter Carey Oscar and Lucinda és J.G. Farrell a The Siege of Krishnapur című regénnyel.

 
A 61 esztendős indiai származású író először 1981-ben kapta meg a Booker-díjat Az éjfél gyermekei (Midnight Children) című kötetéért, majd 1993-ban a 25. évfordulón ugyancsak ő nyerte el az addigi legjobb Booker-díjas megtisztelő címét, így most ugyanazzal a regénnyel harmadszor vívta ki a rangos elismerést.
 
A Best of Booker díjat a legújabb könyvének amerikai bemutatásán részt vevő író nevében csütörtökön két fia, Zafar és Milan vette át Londonban. A ceremónián lejátszott üzenetében Rushdie ezt úgy kommentálta, hogy "igazi fiai veszik át a díjat képzeletbeli gyermekei nevében".    
 
Az éjfél gyermekei Salman Rushdie mágikus realista stílusának sokak szerint a legjobb példája: a regény főhőse ugyanazon a napon született, amelyen India elnyerte függetlenségét, a regényben személyes élete összefonódik az ország sorsával. Ez a könyv azonban nem annyira ismert, mint az 1988-ban kiadott Sátáni versek, amely egyes muzulmán hittudósok szemlélete szerint iszlám hittételeket kérdőjelez meg. Ezért 1989-ben Khomeini ajatollah, Irán vallási vezetője fatvát (kötelező vallási állásfoglalást, kiátkozó ítéletet) mondott ki szerzőjére, Rushdie-nak emiatt kilenc éven át rejtőzködve, a nyilvánosságot kerülve kellett élnie.
 
Rushdie új regénye a nemzetközi premierrel szinte egy időben, idén novemberben várható. Az alkotó eddigi, főleg ősi, illetve jelenkori indiai történeteket feldolgozó műveitől eltérően az új regény a középkori Firenzében játszódik. A firenzei bűbájos (The Enchantress of Florence) munkacímű írás szövevényes történelmi regény.