Elhunyt John Updike

Irodalom

John Updike 1932. március 18-án született a pennsylvaniai Readingben. Édesapja középiskolai tanárként dolgozott, édesanyja örömmel forgatta a tollat, ő bátorította fiát az írásra. A kis Updike előszeretettel bújta a könyveket, kedvencei közé tartozott Ellery Queen, Agatha Christie és P. G. Wodehouse.

 
Első írásai a középiskolai lapban jelenetek meg. Ösztöndíjjal, summa cum laude végzett a Harvard Egyetemen, s közben is folyamatosan jelentek meg humoros novellái. 1954-től kezdve rendszeresen publikál a The New Yorker folyóiratban és a The New York Review of Books-nak is szállított anyagokat. Első könyve, egy verseskötet 1958-ban jött ki, a közönség lelkesedéssel fogadta.
 
1960 és 2000 között alkotott hatalmas családregény folyama, a Nyúl-sorozat (Nyúlcipő - 1960, Nyúlketrec - 1972, Nyúlháj - 1981, Nyúlszív - 1990) nagy ívű fejlődésregény - jegyzi meg az Európa Könyvkiadó portálja: a főhősé, Harry ("Nyúl") Angstromé éppúgy, mint a hétköznapok Amerikájáé. A legkiválóbb irodalom, s egyben részletes irodalmi bedekker az Egyesült Államok fél évszázadához, az ötvenes évektől a Reagan-korszakig
 
A négy köteten felül Updike egy 182 oldalas novellát is szentelt hősének, 2001-ben pedig újabb kötet jelent meg: a Nyúlfark és más történetek címet viselő folytatás a negyedik kötetben sírba küldött Nyúlról, azaz Harry Angstromról szól, akinek emlékét ezúttal törvénytelen leánya támasztja fel.
 
Az 1962-es A kentaur egy amerikai kisvárosban játszódik, és főhősének történetével egy huszadik századi Kheirón sorsát mutatja be. Updike 1970-ben indította útra Bech-sorozatát, a Bech könyve című regényével. Az önéletrajzi ihletésű darabokban az író helyzetéről ad képet. 1984-ben jött ki a három évvel később George Miller rendezésében, Jack Nicholson főszereplésével vászonra is átültetett Az eastwicki boszorkányok, amelyhez folytatást is írt Updike. A 2008-as The Widows of Eastwick az író utolsó munkája. A mára vén öregasszonyokká lett eastwicki boszorkányok hétköznapjait ábrázolja, a kritika szerint rendkívül unalmasan.
 
Updike félévszázados írói pályafutása során több mint ötven könyve jelent meg, művei rendszeresen felkerültek a bestsellerlistákra. Számos irodalmi műfajban - novellistaként, regényíróként, költőként és esszéistaként is - maradandót alkotott.
 
Szinte minden irodalmi díjat megkapott: Pulitzer-díjjal tüntették ki a Nyúl-sorozat két regényéért és kétszer kapta meg az egyik legrangosabb amerikai irodalmi elismerést, a National Book Awards-ot. Updike egyéni stílusa, rugalmassága és a másfajta irodalmi irányzatokra való nyitottsága a XX. századi modern amerikai irodalom egyik legjelentősebb elbeszélőjévé tette. Magyarul regényei olyan fordítók tolmácsolásában olvashatók, mint Göncz Árpád, Réz Ádám, Ungvári Tamás.