(MTI) - Tavaly volt Tersánszky Józsi Jenő születésének 120. évfordulója és idén 40 éve annak, hogy már nincs közöttünk. Az emlékmű avatásával késtünk egy évet - fogalmazott Horváth Csaba főpolgármester-helyettes. Véleménye szerint az írót és műveit hagyták elfeledni, kiszorult a tananyagból, s csupán néhány tanárnak köszönhető, ha szántak rá egy-két irodalom órát.
A 100 éves Nyugat folyóiratra emlékezve Tersánszky nevét csak ritkán említették, holott olyan szerző volt, akinek első elbeszélését Osvát Ernő, a Nyugat szerkesztője egyetlen megjegyzés nélkül közölte - tette hozzá. Egész élete diákcsínyek sorozata volt, úgy tréfálkozott, hogy soha senkit nem sértett meg, a derű, a kísérletező kedv és a sokoldalúság jellemezte. Festett, rajzolt, zenekart alapított, feltalálta a kétágú avar furulyát és tökéletesítette a bicikliféket, amelyet megörökített az Egy biciklifék története című könyvében is. Nem kedvelte az irodalom letargikus szerzőit, a való életből vett figurái képesek voltak megőrizni életkedvüket és derűjüket.
A főpolgármester felhívta a figyelmet a Kakuk Marci című regényre, a Misi Mókus kalandjai című báb- és mesejátékra, valamint az Életem regényei címmel kiadott önéletrajzi írásra is.
Az avató beszéd után Scherer Péter színművész mellett a Budai Középiskola tanulói adtak irodalmi műsort.
A Kiss János altábornagy utca és az Alkotás utca kereszteződésében található köztéri alkotás alapjának egyik sarkán felirat díszeleg: Tersánszky. Olvastad?