Erős az idei Booker-mezőny

Irodalom


john-maxwell-coetzee_bywiki.jpg
J. M. Coetzee

(MTI) - A James Naughtie vezette öttagú bizottság, amely kedden este hozta nyilvánosságra a 13 címből álló listát, összesen 132 kötetből válogatott. "Ez egy igen eklektikus lista, amely elvisz minket VIII. Henrik udvarától - többek között egy XIX. századi essexi bolondokházán, egy afrikai háborús zónán és egy futurisztikus brazil városon keresztül - egészen a hollywoodi dzsungelig" - fogalmazott James Naughtie.

 
A listán szerepel a Nobel-díjas J.M. Coetzee legújabb könyve, a Summertime. Az Ausztráliában élő dél-afrikai író korábban már két - magyarul is megjelent kötetével - nyert Booker-díjat: 1983-ban a Michael K élete és korával (Life & Times of Michael K), 1999-ben pedig a Szégyennel (Disgrace). A másik Booker-díjas szerző, A.S. Byatt, aki 1990-ben Mindenem (Possession) című művével nyerte el a rangos díjat, idén a The Children's Book című könyvével került fel a "hosszú listára". William Trevornak négy alkalommal is sikerült már bejutnia a legjobb hat közé, a szűkített listára. Idén Love and Summer című új regényével került a jelöltek közé. Sarah Waters és Colm Toibin is szerepeltek már a "rövid listán", két-két alkalommal is. Sarah Waters most The Little Stranger, Colm Toibin pedig Brooklyn című kötetével verseng a díjért. Hilary Mantel, aki korábban egyszer került be a válogatás második körébe, Wolf Hall című könyvével szerepel az idei "hosszú listán".
 

simonmawer.jpg
Simon Mawer

Három elsőkötetes író is található a jelöltek között: Samantha Harvey The Wilderness, Ed O'Loughlin Not Untrue and Not Unkind, James Lever pedig Me Cheeta című kötetével került fel a listára, amelyen szerepel még Adam Foulds The Quickening Maze, Sarah Hall How to paint a dead man, Simon Mawer The Glass Room és James Scudamore Heliopolis című regénye.

 
A szűkített listát, amelyre a tizenháromból hat kötet kerülhet fel, szeptember 8-án, a győztes mű címét pedig egy hónappal később, október 6-án hozzák nyilvánosságra.
  
Az alapításának 40. évfordulóját tavaly ünneplő Booker-díjat annak idején azzal a céllal hozták létre, hogy az angolszász nyelvterület prózaírói is részesüljenek a francia Goncourt-díjhoz hasonló presztízsű elismerésben. Az eredetileg 21 ezer, ma már 50 ezer font pénzjutalommal és nemzetközi hírnévvel járó kitüntetést Nagy-Britannia, Írország és a Brit Nemzetközösséghez tartozó országok azon állampolgára kaphatja, akinek regényét az adott évben a legjobbnak ítéli a szakmai zsűri.