MTI - Esterházy az 55. kitüntetett, a talán legtekintélyesebb, külföldieknek is adható irodalmi-társadalmi díjat vasárnap nyújtják át a frankfurti Pál templomban, az 1848-as német nemzetgyűlés tanácskozásának színhelyén. A magyar írók és közéleti szereplők közül Konrád György 1991-ben kapta meg a díjat.
A Németországban nagy népszerűségnek örvendő Esterházy - megjelent legutóbbi opus magnuma, a Harmonia Caelestis, valamint a Javított kiadás is - frankfurti sajtóértekezletén azt mondta: lehet úgy is élni, hogy valaki a békét szereti, de már nem hisz abban. Furcsa, hogy hozzá kell szoknunk: állandóan háború folyik a világban, vagy legalábbis nem vezet egyenes vonalú út a békéhez.
Az MTI kérdésére válaszolva Esterházy úgy fogalmazott, hogy"ami most van Irakban, az rémületes, botrányos és felháborító. Azt is látjuk, hogy hihetetlenül sokat hazudtak közben. Csomó olyan dolog történt, ami felrúgja azt az értékrendet, amelyről azt gondoljuk, hogy talán követnünk kellene. Másfelől meg azt gondolom, hogy ha az amerikaiak bejönnek, két nap alatt elintézik a dolgot, a világ megszabadul Szaddám Huszeintől, akkor nem morognék, miközben a hazugságok akkor is hazugságok lettek volna. Mindannyian vergődünk Irakban. Nem amerikai probléma, világprobléma, hogy mit kezd az ember ezzel a helyzettel, a terrorizmussal. Ami ez ügyben történt, nem kívánkozik az aranylapokra: ennyi sok sunyizás, hazugság, csőd unintelligencia ritkán jön össze."
A szombati Die Welt egyebek között azt írta Esterházy Péterről, hogy az írót Németországban dicsérő mellékzöngével"konzervatívnak és katolikusnak"is nevezték. Ez meglepi Esterházyt, bosszankodni azonban nem bosszankodik miatta, mert már annyiféleképpen minősítették: posztmodernnek,"hazaárulónak","zsidók cinkosának". Eközben - így a lap - Esterházy mindig Esterházy volt, és az is marad: az írók fajának meglehetősen egyedi példánya.