Az Európa Könyvkiadó újdonságai a Könyvfesztiválra

Irodalom

(MTI) - A Budapest Kongresszusi Központban április 21-24. között megrendezendő könyves esemény az idén is a kortárs igényes irodalomról, elsősorban Európa ünnepelt és újonnan bemutatkozó alkotóiról szól. Az Európa kiadó mai orosz drámákból álló gyűjteményt jelentet meg Orosz népi posta címmel. Mint a könyv ismertetőjében olvasható, Oroszországnak, ennek a viharos gyorsasággal átalakuló, a szovjet múlt számos maradványát még magán viselő, egyszerre hihetetlen szociális gondokkal küzdő és a fogyasztói társadalom hét évtizeden át tiltott élvezeteiben dőzsölő országnak a drámairodalma is zavarba ejtően sokszínű.

Az oroszországi színházi élet Magyarországon is ismertté váló, kötetben szereplő szerzői között van Borisz Akunyin, Nyina Szadur és Oleg Bogajev. Az orosz széplány világhírű szerzője, az orosz próza egyik legeredetibb képviselője, Viktor Jerofejev önéletrajzi ihletésű regényében, A jó Sztálinban azt a folyamatot meséli el, amelynek során egy szovjet diplomata gyerekéből író és disszidens lett. Jerofejev 1979-ben néhány íróbarátjával együtt illegális antológiát adott ki, ezt hatalmas botrány követte a brezsnyevi Szovjetunióban, diplomata apja karrierje véget ért. Az író ennek a "politikai gyilkosságnak" az előtörténet vetette papírra. Viktor Pelevin Számok című regényében a kilencvenes évek orosz vadkapitalizmusának légkörét idézi meg; a történetben megjelennek az író állandó motívumai: a maffia és az államhatalom összefonódása, az új orosz folklór, a reklámok rátelepedése az életünkre, a keleti filozófiák, az orosz tévé és a valóság különös kapcsolata.

Arthur Phillips Az egyiptológus című új regénye minden idők legfantasztikusabb egyiptológiai felfedezésének idején, az 1920-as évek elején játszódik, amikor Howard Carter feltárja Tutanhamon sírját. Phillips 2002-ben megjelent első regénye, az 1990-es évek elején, Budapesten játszódó Prága az év egyik legnagyobb könyvsikere volt Amerikában (az Európa a könyvet újra kiadja). Az Európa megjelenteti Szabó Magda 1999-ben indított életmű-sorozatának 27. kötetét. A macskák szerdája című kötet négy dráma szerepel. "Amit az olvasó ebben a könyvben kap, az egy főbíró, egy világhírre érdemes költő, egy öntudatlan fiatal lány, Fanni és egy nagyon is tudatos és a saját tragikus sorsán mindig túlemelkedő csoda, édesanyám, Jablonczay Lenke és családunk egy részének története" - írta ajánlójában az írónő.

Samuel P. Huntington politikatudós, a Harvard Egyetem professzora A civilizációk összecsapása és a világrend átalakulása című, nagy vitákat kiváltó munkája után ismét fontos és provokatív könyvet írt. Kik vagyunk mi? Az amerikai nemzeti identitás dilemmái című könyvében az amerikai kulturális törésvonalakat elemzi, azt vizsgálja, milyen lehetőségek állnak Amerika előtt saját identitását illetően. Az Európa további újdonságai között van Anne Applebaumtól A Gulag története I-II., Paul Auster: A végső dolgok országában, Maria Georg Hofmann: A. Galajda, a balkezes költő színre lép, továbbá Petra Hůlová: Homályos üvegen át, Brigitte Hamann: Winifred Wagner, avagy Hitler és Bayreuth, valamint Jonathan Carr: Az igazi Mahler című műve.

Az Európa vendégeként Budapestre érkezik Andrzej Bart, Lucía Etxebarria, Viktor Jerofejev, Arthur Phillips, Pjotr Vajl és a kiadó standjánál dedikál majd Szabó Magda, Molnár Gabriella, Szászi Móni, Hadnagy Róbert és Dolák-Saly Róbert.