Az Európai Irodalom Éjszakája szombat este

Irodalom

 
Az Európai Irodalom Éjszakáját az EUNIC, a Budapesten működő 20 európai kulturális intézetből 15 és az Európa Pont szervezte. Az ötlet Prágában született öt évvel ezelőtt. Budapest 15 különleges helyszínén nyilvános felolvasások lesznek, a hallgatóság kényelmes fotelekben vagy akár a 4-6-os villamoson élvezheti különböző európai országok irodalmát.
    
Az Európa Pont ad helyet a felolvasásra Dan Lungu román író Egy komcsi nyanya vagyok című könyvéből. A Gül baba türbéjében Risto Isomäki finn író Elsodort világok című könyvéből olvasnak föl. A Csodavacsora lakásétteremben, a Markó utca 1-ben az olasz Giuseppe Tomasi di Lampedusa A párduc című regényéből hallhatók majd részletek. A Westend City Center tetőkertjében Franciaország képviseletében Jean-Michel Guenassia Javíthatatlan Optimisták Klubja című novelláját olvassák fel.
    
Az Alterego bár ad helyet Simon Froehling svájci író Hosszú éjszakák nappal című írásának bemutatására, a Művész Moziban Spanyolországot Federico García Lorca A duende és A Hűtlen menyecske című műve képviseli. A Képzőművészeti Egyetemen Andrus Kivirähk észt író Jaagup, a művész című írása hangzik el, az Írók Boltjában Nagy-Britanniából Helen Cross Szerelmem nyara és Amy Sackville Tükör című elbeszélését olvassák föl. 
    
Az Andrássy út 45. alatt Pavol Rankov szlovák író Szeptember elsején történt (vagy máskor) című, az Európai Unió Irodalmi Díjával kitüntetett regényéből olvasnak fel részletet. Khalid Boudou hollandiai író Pizzamaffia című írása a Loffice házban, a Paulay Ede utcában hallgatható meg, ugyanott olvasnak föl Esther Kinsky német író Üdülő című könyvéből.
    
A New York Kávéházban Eva Menasse osztrák író, újságíró Vienna című művét hallgathatja meg az érdeklődő. A Fogasházban, az Akácfa utca 51-ben Jan Novak cseh író Eddig megvolnánk és Krzysztof Varga lengyel író, újságíró Műmárvány síremlék című írását mutatják be. A 4-6-os villamoson Garaczi László Gyarmati nő című kötetéből a Smrty vagy amit akartok című írást olvassa föl. 
    
A magyar EUNIC 2007-ben alakult, tagja a Goethe Intézet, a British Council, a Francia Intézet, a portugál Camoes Intézet, az Osztrák Kulturális Fórum, valamint Olaszország, Románia, Bulgária, Szlovákia, Dánia, Lengyelország, Észtország kulturális intézete, a spanyol Cervantes Intézet, a Finnagora, a Cseh Centrum és a Balassi Intézet, valamint társult tagként az Osztrák Intézet, a holland és a svájci nagykövetség és a Flamand kormányképviselet. 
    
Az EUNIC célkitűzése a kulturális kapcsolatok népszerűsítése, az interkulturális párbeszéd, a többnyelvűség és a kreativitás ösztönzése.