Fellibben a fátyol a reneszánszról

Irodalom

(MTI) - A Stílusok - korszakok című sorozat, amelynek legújabb darabja A reneszánsz Magyarországon, a laikus, de művelt olvasóknak szól. A most megjelent kötet, "hosszú és nehéz szülés volt, de annál nagyobb a születés öröme" - mondta Kúnos László, a Corvina igazgatója a Magyar Nemzeti Galéria előadótermében tartott könyvbemutatón.

 
Galavics Géza művészettörténész a kötetet méltatva kiemelte annak új nézőpontjait, helyenként szenvedélyességét, valamint gazdag képanyagát. "135 színes kép illusztrálja Mikó Árpád első könyvét, amelyek többsége új fotó" - tette hozzá Galavics Géza. Fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy bár ez az első kötete a reneszánsz kutatónak, Mikó mégis gazdag szakmai életútra tekinthet vissza; részt vett a Magyar Nemzeti Galéria több nagyszabású kiállításának szervezésében, valamint igen sokoldalúan kutatja több mint két és fél évtizede a kora újkori művészettörténetet.
 
Mikó András elmondta, hogy ebben a kötetben minden eddigi tapasztalata benne van, amit 1983 óta kutatóként szerzett. Mint megjegyezte, a kötet megjelenése a reneszánsz évben ráháruló kiállításszervezési és kutatói munkái miatt húzódott el.
 
A 204 oldalas kötet Mátyás korától a XVIII. század első feléig, a reneszánsz stílustörténeti korszak lecsengéséig tárgyalja a hazai művészettörténetet. "A reneszánsz fogalmának szinte annyi a definíciója, ahányan belevágtak a meghatározásába" - idézte Galavics Géza a szerzőt, rámutatva hogy a kötet kizárólag a stílustörténeti korszakkal, és nem a reneszánsz emberrel, szellemmel, életérzéssel foglalkozik. Galavics ugyanakkor kiemelte a szerző mesélőkedvét: amellett hogy nagyon pontosan datálja, és stilárisan besorolja az egyes műalkotásokat, sosem felejti el az azoknak a szellemi hátterét adó politikai és intellektuális erőtereket is felrajzolni. A művészettörténész dicsérte a szerző stílusát, egyéni meglátásait, következtetéseit, valamint azt, hogy kötetébe a legújabb kutatási eredményeket is sikerült belevennie.
 
Mikó András a Magyar Nemzeti Galéria Régi Magyar Gyűjteményének vezetőjeként dolgozik, ő a Művészettörténeti Értesítő társszerkesztője is. Kutatási területe főleg a Corvina Könyvtár, a Jagelló-kori miniatúrafestészet és építészet kérdései, valamint a kora újkori Magyarország művészetének problémái.