Felújították a Kőbányai Könyvtárat

Irodalom


csomosmiklos.jpg
Csomós Miklós

(MTI) A rekonstrukció során  megújult a bútorzat, a padló, a gyereksarok, valamint a számítógépes infrastruktúra is. A felújítás Jakab Csaba tervei alapján valósult meg, a munkálatokhoz Budapest Főváros Önkormányzata, a Nemzeti Kulturális Alap és a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár biztosította a forrásokat 58 millió forint értékben ? hangzott el a keddi megnyitón.      

 
Csomós Miklós kultúráért felelős főpolgármester-helyettes a Kőbányai Könyvtár történetét felidézve elmondta: a jelenlegi 1500 négyzetméteres bibliotéka kezdetben, 1929-ben, csupán 18 négyzetméteren működött, jelenlegi helyét 1975-ben nyerte el. A politikus leszögezte: könyvtárakra az internet korában is szükség van, azonban a korábbi évtizedek feladataihoz képest a bibliotékáknak kulturális szolgáltató központtá, közösségszervező erővé kell válniuk. "A belső tartalom, a lényeg ezredévek óta változatlan: közvetíteni a megszerzett tudást, ismeretet" ? fogalmazott a főpolgármester-helyettes.
 
Kovács Róbert, Kőbánya polgármestere a megnyitón megjegyezte: "jó érzés" ma a kerület polgármesterének lenni, mivel számos felújítás, beruházás valósul meg. Példaként megjegyezte, hogy két iskolát, két óvodát és két bölcsődét újítottak fel, valamint több útépítés is megtörtént. A polgármester a kőbányai intézményt "a város legjobb könyvtárának" nevezte, és leszögezte, hogy a beruházás révén a könyvtár szolgáltatásait sikerült a kor igényeihez igazítani.
 
Fodor Péter, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár főigazgatója emlékeztetett arra, hogy 2002 óta tíz új könyvtárat nyitottak, húsz nagyobb és tíz kisebb intézményt újítottak fel. A kőbányai intézmény rekonstrukciójáról elmondta, a gazdasági válság idején az ilyen beruházások "kulturális stratégiai kérdésnek" számítanak. Szerinte az elköltött 58 millió forint csak "kimondva" számít soknak, "elköltve" kevés. Kitért arra is, hogy a központi könyvtár felújítása, 1998 óta a Szabó Ervin Könyvtár-hálózat paradigmaváltáson esett át, amely főként a könyvtárosoknak köszönhető.  
 
A megújult intézmény átadásán megjelent Lackfi János költő is, aki Kőbánya című versét a könyvtárnak ajándékozta.