Franciaország jelentősen csökkenti külföldi kulturális intézeteinek költségvetését

Irodalom

(MTI) - A Le Figaro című francia napilap szerdai beszámolója szerint a 153 francia intézet közül elsősorban az európaiak kerülnek nehéz helyzetbe a kínai és algériai központok megerősítésének érdekében.

Az amerikai globalizmussal szemben a frankofón kultúra terjesztését missziószerűen felvállaló nagy ambíciók korszaka a párizsi konzervatív újság szerint gazdasági okok miatt végetért.

Az államháztartási hiány lefaragására a francia külügyminisztérium elsőként az általa működtetett kulturális intézetek büdzséjéhez kíván hozzányúlni. A Quai d,Orsay a 153 francia intézet mellett 220, a nagykövetségek mellett működő Alliance Francaise költségeit is fedezi. A hálózat 96 országban 542 kiküldött munkatársnak és hatezer helyi alkalmazottnak évi több mint 44 millió eurós büdzséjével biztosít munkát.

Az átszervezés során a külügyminisztérium szerint a polgárháború korszaka után normalizálódott belpolitikai helyzettel rendelkező Algéria és a gazdasági együttműködés miatt előtérbe kerülő Kína élveznek prioritást. Ezzel szemben az európai városok intézeteinek költségvetésében öt százalékos csökkenés várható 2006-ban.

A Le Figaro szerint az öreg kontinens nagy hagyománnyal és történelemmel rendelkező városaiban, ahol az értelmiség hosszú ideig szoros kapcsolatot ápolt Franciaországgal, a helyzet az elmúlt években teljesen megváltozott. Az óriási épületekben lézengnek a diákok, a könyvtárak kihaltak és ehhez képest nagyon magasak a költségek.

A külügyminisztérium 2001-es "bezárási hulláma" már számos németországi várost (Kiel, Heidelberg, Erlangen, Karlsruhe, Bonn, Saarbrücken) érintett, tavaly Grazban és Portóban, idén pedig Gentben és Genovában zárta be kapuit a francia intézet. A következő leépítés Bécsben várható, ahol az általános francia nyelvi oktatás megszűnik, és csak célzott, speciális (francia cégeknél dolgozó alkalmazottaknak) vagy haladó szintű közönségnek tartanak majd továbbképzéseket.

A francia külügyminisztérium elképzelése szerint Franciaország az Európai Unió többi tagállamával közösen keres ezentúl helyettesítő megoldásokat, ahogy ez Németországgal már el is kezdődött. Nemrég nyílt közös francia-német kulturális intézet Ramallahban, Glasgow-ban, Luxembourgban és Palermóban - írta a le Figaro.